Balkon, taras i loggia – podobieństwa i różnice.

Balkon, taras, loggia

W trakcie poszukiwań idealnego mieszkania od dewelopera, musisz stanąć przed szeregiem wyborów, które będą miały niemały wpływ na Twoje codzienne życie i przyszły komfort. Z pewnością takie czynniki jak – powierzchnia mieszkania, jego lokalizacja, cena za metr kwadratowy, czy układ pomieszczeń, stanowią pierwsze i podstawowe kryteria, na które zwracasz uwagę. Jednak równie istotną strefę stanowią dodatkowe przestrzenie zewnętrzne, takie jak balkon, taras, czy loggia. 

Jakie są ich podobieństwa i różnice? Na co warto zwrócić szczególną uwagę, aby uniknąć potencjalnych problemów i niedogodnień w przyszłości? W niniejszym artykule blogowym przyglądamy się dokładnie temu, co wyróżnia wymienione wyżej elementy zabudowy, jakie są ich największe zalety, a także… potencjalne wady. Nie zabraknie również odpowiedzi na najczęstsze pytania zadawane przez osoby zainteresowane kupnem mieszkania: Czy coraz bardziej popularne zielone tarasy wymagają specjalnych działań izolacyjnych? Co wybrać – taras, loggie, a może tradycyjny balkon?

Odpowiedzi na te i inne pytania, znajdziesz w poniższym artykule.

Balkon, taras, a może loggia? 

To zapewne ważne pytanie dla wszystkich osób, które marzą o porannych śniadaniach na świeżym powietrzu, popołudniowym, weekendowym relaksie w otoczeniu zieleni, czy wieczorach spędzanych na obserwowaniu gwiazd. Z pewnością zakup mieszkania z przestronnym tarasem, balkonem bądź loggią, wpływa na ogólne zadowolenie z nowego miejsca do życia. Zwłaszcza, kiedy nie lubimy kompromisów i marzymy o tym, aby jednocześnie mieszkać w ścisłym centrum miasta i mieć stały kontakt z naturą. Balkon, taras, czy loggia nie tylko wzbogacają możliwości relaksu i interakcji z otoczeniem, ale także dodają unikalnego charakteru każdej przestrzeni mieszkalnej.

  • Balkon – definicja

Zacznijmy od tego, że prawo budowlane nie definiuje dokładnie takich pojęć jak balkon, taras czy loggia. W polskim prawie budowlanym termin balkon jest oczywiście używany, ale jego definicja nie jest tak precyzyjna, jak mogłoby się wydawać. Prawo budowlane skupia się bowiem przede wszystkim na aspektach bezpieczeństwa i technicznych wymogach budynków. Czym zatem jest balkon?

Zgodnie z ogólnym rozumieniem w branży budowlanej i projektowej balkon to wysunięta poza obrys budynku platforma, do której dostęp możliwy jest wyłącznie z wnętrza budynku. To zawieszony element budynku, który może być również wsparty na słupach lub wspornikach. Balkony są zazwyczaj mniejsze od tarasów i loggii. Zapewniają natomiast możliwość relaksu na świeżym powietrzu, czy to z książką w ręku, czy przy porannej kawie.

  • Potencjalne wady balkonu – na co zwrócić uwagę?

W zależności od lokalizacji, balkon może być łatwo widoczny dla sąsiadów lub przechodniów i w efekcie nie zapewniać nam dostatecznej prywatności. Warto również zwrócić uwagę na jego umiejscowienie – balkon wysunięty na ruchliwą ulicę jest zdecydowanie mniej przyjemnym miejscem do wypoczynku z powodu uciążliwego hałasu z ulicy. Wśród wad balkonów często wymienia się niewielką i ograniczającą powierzchnię. Oczywiście nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak duża powierzchnia jest wystarczająca, gdyż zależne jest to od preferencji przyszłych nabywców. Jeśli balkon ma służyć Ci głównie do krótkich chwil relaksu, np. do picia porannej kawy czy czytania książki, wówczas mniejsza przestrzeń może być wystarczająca. W takim przypadku najczęściej rekomendowana szerokość balkonu wynosi ok. 1 metra, a długość 2 metry. Takie wymiary umożliwiają wstawienie niedużego stolika i krzeseł. Jeśli z kolei planujesz używać balkonu jako miejsca do spotkań z przyjaciółmi lub rodziną, swobodnie hodować większą liczbę roślin lub regularnie uprawiać sport, np. jogę – prawdopodobnie lepszym wyborem będzie wybór mieszkania z przestronnym tarasem. 

  • Loggia – definicja

Loggia to częściowo otwarta lub zamknięta i oszklona przestrzeń w obrysie budynku, która jest otoczona z trzech stron ścianami. Jest to rodzaj półzamkniętego balkonu, który oferuje więcej prywatności i ochrony przed warunkami atmosferycznymi niż tradycyjny balkon. Loggie są często wybierane przez osoby ceniące poczucie intymności. Dużymi zaletami loggii jest również możliwość stworzenia ciekawych aranżacji, a jeśli jest odpowiednio zabudowana – może być ona również wliczona w metraż mieszkania.

  • Loggia – potencjalne wady 

Chociaż loggia zapewnia dodatkową przestrzeń, intymność i ciekawe możliwości aranżacyjne, nie jest najlepszym wyborem dla wielbicieli opalania się czy hodowli roślin. Zamknięta przestrzeń może dla wielu osób być za bardzo ograniczająca. 

  • Taras – definicja

Taras to płaska, otwarta przestrzeń przylegająca do budynku, która może być usytuowana zarówno na parterze, piętrze, ale również na samym dachu budynku. Tarasy stanowią idealne rozwiązanie dla osób ceniących wypoczynek na świeżym powietrzu i wśród zieleni. W ostatnich latach niezwykle ciekawe rozwiązanie stanowią zielone przestrzenie znajdujące się na dachach budynków, które są częściowo lub całkowicie pokryte roślinnością. Zielone tarasy pokryte trawą coraz częściej znajdują się w ofercie deweloperów z segmentu premium. To nie tylko przestrzeń atrakcyjna wizualnie, ale również oferująca szereg korzyści zarówno dla mieszkańców, jak i dla środowiska – tego rodzaju zabudowania tworzą bezkompromisową przestrzeń, która pozwala łączyć zalety życia w ścisłym centrum miasta z bezpośrednim (prywatnym) dostępem do natury. 

  • Potencjalne wady zielonego tarasu – co z wodą na tarasie porośniętym trawą?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak wygląda kwestia izolacji i ewentualnych problemów związanych z przeciekaniem wody. 

Przede wszystkim – warto zwrócić uwagę na zastosowane materiały przez dewelopera. Bardzo często możesz się spotkać z projektami, gdzie na dachach zielonych wykorzystywana jest membrana PVC. Jednak tego rodzaju hydroizolacja może nie być optymalna, gdyż ewentualne uszkodzenie membrany – automatycznie oznacza problem z przeciekającym dachem. W przypadku bardziej zaawansowanych inwestycji, dużo lepszym rozwiązaniem jest konstrukcja odwrócona dachu z zastosowaniem papy. 

  • Słoneczne Tarasy przy ulicy Kilińskiego 12 w Łodzi – przykład inwestycji, w której wszystkie dachy są zielone

Realizacja inwestycji, w której wszystkie dachy pokryte są roślinnością, stanowi niemałe wyzwanie. W przypadku inwestycji Słoneczne Tarasy – wykonawca zastosował odwrócony układ dachu, co pozwala uzyskać maksymalną szczelność pokryć. Otóż w konstrukcji odwróconej warstwa izolacji termicznej znajduje się na zewnątrz, powyżej warstwy hydroizolacyjnej, co zapewnia dodatkową ochronę membrany przed uszkodzeniami mechanicznymi, ekstremalnymi warunkami pogodowymi oraz promieniowaniem UV. Taka kolejność warstw sprzyja dłuższej żywotności hydroizolacji i minimalizuje ryzyko przecieków, nawet w przypadku ewentualnych uszkodzeń warstwy wierzchniej.

  • Co wybrać – balkon, taras a może loggię?

Oczywiście wszystko zależy od Twoich indywidualnych preferencji. Z pewnością w każdym przypadku warto zwrócić uwagę na orientację zabudowy względem stron świata, otoczenie, a także jakość wykorzystanych materiałów i zastosowane technologie. 

WPISY

Zobacz inne wpisy

10.08.2024

Slow home: czym jest dobrostan w Twoim domu i jak wspierać well-being?

10.08.2024

Mieszkanie typu loft – co to znaczy i jak znaleźć loftowe mieszkanie na sprzedaż?

05.07.2024

Panele fotowoltaiczne – w jaki sposób pomagają oszczędzać energię?

05.07.2024

Dlaczego mieszkania urządzone pod klucz są coraz częściej poszukiwane przez inwestorów?

07.06.2024

Zielone centrum, czyli działania oparte na założeniach ESG

07.06.2024

Mieszkania parterowe z antresolą i ogródkami – luksus, na który warto się zdecydować

09.05.2024

Kto kupuje luksusowe nieruchomości?

09.05.2024

Co to jest stan deweloperski i stan surowy? Poznaj najważniejsze różnice.

Apartamenty Łódź :: Copyright © 2022 Revisithome.pl wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Design: Proformat

Zostaw wiadomość, skontaktujemy się z Tobą.

pl_PL