Co to jest stan deweloperski i stan surowy? Poznaj najważniejsze różnice.

stan deweloperski i stan surowy

Stan deweloperski, surowy zamknięty, a może wykończenie mieszkania pod klucz z dodatkową opcją obsługi inwestycji? Współczesne trendy rynkowe wyraźnie pokazują, że coraz więcej inwestorów decyduje się na wybór kompleksowego wykończenia mieszkania przez dewelopera, co gwarantuje dużą wygodę, oszczędność czasu, a niekiedy również pieniędzy. Nim jednak podejmiemy ostateczną decyzję, warto zapoznać się ze wszystkimi dostępnymi opcjami i porównać oferty deweloperów.

W tym artykule dowiesz się:

  • Co obejmuje stan surowy i stan deweloperski?
  • Czym jest tak zwany podwyższony stan deweloperski mieszkania?
  • Czy stan deweloperski zawsze oznacza to samo?

Zapraszamy do lektury artykułu!

Zakup mieszkania od dewelopera w stanie surowym zamkniętym

Na samym wstępie warto zaznaczyć, że termin stan surowy zamknięty nie jest precyzyjnie zdefiniowany przez prawo budowlane, co może prowadzić do różnych interpretacji. W praktyce termin ten ma większe zastosowanie w kontekście budowy domów. Oczywiście zdarzają się również projekty deweloperskie, które oferują zakup mieszkania w tej formie. 

Zakup mieszkania od dewelopera w stanie surowym zamkniętym zwykle wiąże się z brakiem jakiegokolwiek wykończenia. Wnętrze jest zabezpieczone, ale nie wykończone — brakuje instalacji wewnętrznych, takich jak ogrzewanie, czy elektryka, a także tynków, które są standardem przy bardziej zaawansowanych etapach budowy. W praktyce oznacza to, że kupujący otrzymuje nieruchomość w bardzo wczesnym etapie wykończenia, co daje mu nie tylko pełną kontrolę i daje dużą dowolność w procesem adaptacji i aranżacji przestrzeni, ale jednocześnie wymaga od niego dużego zaangażowania oraz dodatkowych nakładów finansowych. Warto również pamiętać o tym, że stan surowy zamknięty nie jest terminem zdefiniowanym prawnie, a to oznacza, że deweloperzy mogą go interpretować na różne sposoby i oferować różne standardy wykończenia. Przed zakupem nieruchomości zawsze niezbędne jest dokładne zapoznanie się z zakresem prac, które są precyzyjnie określone w umowie deweloperskiej

Zakup mieszkania w stanie deweloperskim – co oznacza?

Zakup mieszkania w stanie deweloperskim to popularna i często wybierana opcja na rynku nieruchomości. Mieszkanie w stanie deweloperskim to najlepsza opcja dla inwestorów, którzy chcą w pełni samodzielnie zadecydować o finalnym wyglądzie swojego wymarzonego mieszkania. W przeciwieństwie do stanu surowego zamkniętego, gdzie kupujący otrzymuje budynek z zabezpieczoną strukturą zewnętrzną, stan deweloperski oferuje znacznie więcej. Co konkretnie? Tu pojawia się pierwszy zasadniczy problem w definicji. Niejednokrotnie mówi się o tym, że stan deweloperski stanowi deweloperskiemu nierówny. Dzieje się tak, ponieważ w świetle prawa budowlanego nie istnieje jednolita definicja wykończenia nieruchomości w standardzie deweloperskim. W związku z tym zakres i standard użytych materiałów mogą się znacząco różnić w zależności od oferty danego dewelopera. Dlatego też, tak ważne jest dokładne zrozumienie tego, co każdy deweloper oferuje w ramach standardu deweloperskiego.  

Co zazwyczaj obejmuje stan deweloperski? 

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej – chociaż zakres prac i jakość użytych materiałów mogą się znacząco różnić, to istnieje kilka elementów, które zazwyczaj są wliczone w stan deweloperski:

  • Instalacje wewnętrzne w standardzie deweloperskim

Stan deweloperski obejmuje instalacje elektryczne, wodno-kanalizacyjne i grzewcze, ale często bez urządzeń końcowych, takich jak grzejniki czy gniazdka.

  • Powierzchnia ścian w standardzie deweloperskim

W przypadku ścian w mieszkaniu w stanie deweloperskim, są one zazwyczaj pokryte tynkiem. Często sufity są już pomalowane na biało, natomiast ściany pozostają przygotowane do dalszego wykończenia według indywidualnych preferencji nowego właściciela.

  • Powierzchnia podłóg w standardzie deweloperskim

Zazwyczaj możesz spodziewać się wylewek betonowych, które stanowią bazę do dalszych prac wykończeniowych – w zależności od Twoich potrzeb i preferencji.

  • Okna, drzwi i parapety w standardzie deweloperskim

Oczywiście okna, drzwi i parapety są również standardem mieszkania. Musisz jednak spodziewać się tego, że będą to z góry narzucone rozwiązania i możesz nie mieć możliwości wyboru kolorystyki, bo ta jest zazwyczaj dostosowana do ogólnego stylu i koncepcji budynku. 

Zakup mieszkania od dewelopera i możliwość dokonania zmian w projekcie

Decydując się na zakup mieszkania od dewelopera warto wiedzieć również o możliwościach przeprowadzenia tak zwanych zmian lokatorskich. Na wczesnym etapie projektu możesz zgłosić na przykład chęć:

  • zmiany układu ściany;
  • umiejscowienia drzwi wewnętrznych;
  • grzejników;
  • dokonać zmian w umiejscowieniu gniazd elektrycznych czy włączników.

Oczywiście wszystkie możliwe zmiany należy omówić bezpośrednio z deweloperem, a terminy zgłaszania zmian lokatorskich znajdziesz w umowie z deweloperem. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule: Tenant changes - what are they and when can they be made?

Podwyższony stan deweloperski – co obejmuje?

Często zdarza się, że standardowy stan deweloperski, który jest oferowany przez deweloperów jest dość… ubogi, a do tego nie idzie w parze ze stosunkowo wysoką ceną nieruchomości. Warto zatem zwracać uwagę na jakość materiałów, które są oferowane w ramach podstawowego pakietu wykończenia. Dla nabywców, którzy szukają wysokiej jakości – najlepszym rozwiązaniem może być wybór podwyższonego stanu deweloperskiego, który może obejmować między innymi:

  • wyższej jakości materiały wykończeniowe;
  • kompleksowe wykończenie tarasów lub balkonów 
  • inteligentne systemy zarządzania mieszkaniem (smart home);
  • okna z podwyższonym czynnikiem akustyczności 

Zależy Ci na dodatkowych udogodnieniach? Sprawdź, jakie dodatkowe funkcjonalności oferuje konkretny deweloper.

Zdarza się, że wykończenie premium jest… standardem.

Wielu deweloperów z segmentu premium oferuje bardziej zaawansowane udogodnienia i to w ramach standardowego pakietu wykończeniowego. Doskonałym przykładem jest oferta Revisit Home. Czym zatem jest standard premium w Revisit Home?

Wyróżnikiem inwestycji Revisit Home jest standard wielogwiazdkowych hoteli w częściach wspólnych, kamień naturalny, najwyższej jakości aluminiowe bądź drewniane, trzyszybowe okna. Dużym udogodnieniem dla przyszłych mieszkańców mogą być również automaty do paczek znajdujące się na terenie inwestycji, prywatne widny prowadzące bezpośrednio do apartamentów, a także możliwość wykończenia inwestycji pod klucz w najwyższym standardzie. Te ostatnie czynniki mogą być kluczowe zwłaszcza dla inwestorów, którzy cenią oszczędność czasu i pragną cieszyć się w pełni zakupioną nieruchomością już od momentu przekazania kluczy. 

WPISY

Zobacz inne wpisy

10.08.2024

Slow home: czym jest dobrostan w Twoim domu i jak wspierać well-being?

10.08.2024

Mieszkanie typu loft – co to znaczy i jak znaleźć loftowe mieszkanie na sprzedaż?

05.07.2024

Panele fotowoltaiczne – w jaki sposób pomagają oszczędzać energię?

05.07.2024

Dlaczego mieszkania urządzone pod klucz są coraz częściej poszukiwane przez inwestorów?

07.06.2024

Zielone centrum, czyli działania oparte na założeniach ESG

07.06.2024

Mieszkania parterowe z antresolą i ogródkami – luksus, na który warto się zdecydować

09.05.2024

Kto kupuje luksusowe nieruchomości?

09.05.2024

Co to jest stan deweloperski i stan surowy? Poznaj najważniejsze różnice.

Apartments Łódź :: Copyright © 2022 Revisithome.pl all rights reserved |. Privacy Policy | Design: Proformat

Leave a message, we will contact you.

en_US