Jakie dokumenty są potrzebne do sporządzenia aktu notarialnego i z jakimi kosztami się wiążą?

Jakie dokumenty są potrzebne do aktu notarialnego

Stało się! Po miesiącach poszukiwań jesteś o krok od sfinalizowania niezbędnych formalności związanych z zakupem mieszkania od dewelopera. To moment, kiedy klucze do Twojego nowego lokum są już dosłownie na wyciągnięcie ręki. Cały proces jest nieco bardziej wydłużony w czasie, jeśli decydujesz się na zakup mieszkania w trakcie budowy. Zanim jednak przejdziesz przez próg swojego nowego mieszkania, czeka Cię podpisanie umowy deweloperskiej u notariusza, a w dalszym kroku notarialne przeniesienie praw własności. Aby wszystko przebiegło gładko, warto wiedzieć, jakie dokumenty będą do tego niezbędne i jakie koszty należy dodatkowo uwzględnić w całym procesie zakupu mieszkania z rynku pierwotnego. 

  • Jakie dokumenty są wymagane do sporządzenia aktu notarialnego u notariusza? 
  • Z jakimi kosztami i procesami wiąże się podpisanie aktu notarialnego przy zakupie mieszkania u dewelopera?
  • Co musisz wiedzieć przy sporządzaniu aktu notarialnego nieruchomości, która jest jeszcze w trakcie budowy?

Poniżej znajdziesz szczegółowe informacje, które pomogą Ci w tym procesie. Zapraszamy do lektury!

Krok pierwszy: sporządzenie umowy deweloperskiej u notariusza

Zakup mieszkania od dewelopera to proces, który składa się z kilku kluczowych etapów. Jednym z pierwszym i zarazem najważniejszych kroków jest sporządzenie umowy deweloperskiej. Pamiętaj, że w przypadku umowy deweloperskiej istnieje prawny wymóg podpisania jej w postaci aktu notarialnego. 

Czym jest umowa deweloperska?

Umowa deweloperska to dokument prawny w formie aktu notarialnego, który reguluje warunki sprzedaży i zakupu mieszkania pomiędzy Tobą a deweloperem. Zawiera on wszystkie istotne informacje dotyczące transakcji, takie jak: opis nieruchomości, wartość nieruchomości, harmonogram płatności, terminy realizacji i termin przekazania mieszkania. Po podpisaniu umowy deweloperskiej, proces zakupu mieszkania wchodzi w kolejne etapy, a każdy z nich wymaga dokładnego przygotowania i zrozumienia.

Jakie dokumenty należy przygotować przed podpisaniem umowy deweloperskiej u notariusza?

Przygotowując się do zawarcia umowy deweloperskiej u notariusza, konieczne będzie posiadanie przy sobie dowodu osobistego, aktualnego tytułu własności nieruchomości, aktualnego odpisu z księgi wieczystej, a także prospektu informacyjnego wraz z wszelkimi załącznikami.

Jakie koszty wiążą się z podpisaniem umowy deweloperskiej u notariusza? Kto płaci za notariusza – nabywca mieszkania czy deweloper?

Zgodnie z praktyką, każda ze stron transakcji – zarówno kupujący, jak i deweloper – ponosi połowę całkowitej opłaty notarialnej za zawarcie umowy deweloperskiej. Głównym kosztem jest taksa notarialna, którą notariusz pobiera za sporządzenie aktu notarialnego. Co ważne, jej wysokość jest regulowana prawnie i jest zależna od wartości danej transakcji. Przykładowo dla transakcji o wartości powyżej 60 tysięcy złotych, taksa wynosi 0,4% wartości transakcji, jednak nigdy nie więcej niż 10 000 zł.

W przypadku zakupu mieszkania od dewelopera należy również uwzględnić dodatkowe opłaty, takie jak: wpis do księgi wieczystej (ok. 200 zł) oraz wyciąg z księgi wieczystej (ok. 20 zł). 

Krok drugi: sporządzenie umowy przeniesienia praw własności

Po podpisaniu umowy deweloperskiej, kolejnym istotnym krokiem w procesie zakupu mieszkania od dewelopera jest sporządzenie umowy przeniesienia praw własności. To umowa, która jest podpisywana, gdy nieruchomość jest gotowa do przekazania, a wszystkie warunki wynikające z umowy deweloperskiej zostały spełnione. To druga umowa w całym procesie nabycia mieszkania od dewelopera, która wiąże się ze spisaniem umowy notarialnej. Umowa przeniesienia praw własności nazywana jest często również aktem notarialnym sprzedaży. 

Jakie dokumenty należy przygotować przed podpisaniem umowy przeniesienia praw własności?

Przed podpisaniem umowy przenoszącej własność od dewelopera potrzebne będą:

  • numer lub odpis księgi wieczystej;
  • wypis z rejestru gruntów i budynków;
  • dokument potwierdzający nabycie nieruchomości (czyli wcześniej sporządzona umowa deweloperska w formie aktu notarialnego);
  • a także potwierdzenie przelewów zrealizowanych opłat na rzecz zakupu nabywanej nieruchomości.

Jakie koszty wiążą się z podpisaniem umowy przenoszącej własność od dewelopera?

W przypadku umowy deweloperskiej koszty notarialne w połowie ponosi deweloper. Natomiast w przypadku umowy przenoszącej własność koszty ponosi już w całości osoba nabywająca mieszkanie. Należy zatem uwzględnić pełne koszty taksy notarialnej, która jest zależna od wartości zakupu danej nieruchomości.

WPISY

Zobacz inne wpisy

10.08.2024

Slow home: czym jest dobrostan w Twoim domu i jak wspierać well-being?

10.08.2024

Mieszkanie typu loft – co to znaczy i jak znaleźć loftowe mieszkanie na sprzedaż?

05.07.2024

Panele fotowoltaiczne – w jaki sposób pomagają oszczędzać energię?

05.07.2024

Dlaczego mieszkania urządzone pod klucz są coraz częściej poszukiwane przez inwestorów?

07.06.2024

Zielone centrum, czyli działania oparte na założeniach ESG

07.06.2024

Mieszkania parterowe z antresolą i ogródkami – luksus, na który warto się zdecydować

09.05.2024

Kto kupuje luksusowe nieruchomości?

09.05.2024

Co to jest stan deweloperski i stan surowy? Poznaj najważniejsze różnice.

Apartments Łódź :: Copyright © 2022 Revisithome.pl all rights reserved |. Privacy Policy | Design: Proformat

Leave a message, we will contact you.

en_US