O czym należy pamiętać, szukając lokalu użytkowego pod działalność gastronomiczną?

lokal użytkowy pod działalność gastronomiczną

Pragniesz otworzyć własną restaurację, klimatyczną kawiarnię, a może bar szybkiej obsługi? Jednym z pierwszych, a zarazem najważniejszych kroków przed którym staniesz, będzie znalezienie odpowiedniego lokalu pod działalność gastronomiczną. Lokalizacja determinuje bowiem powodzenie niemalże każdego przedsięwzięcia w tej branży, ponieważ to od niej zależą takie czynniki jak: natężenie ruchu klientów czy ceny przyszłych dań. Od czego zatem zacząć poszukiwania i na co zwracać szczególną uwagę wybierając miejsce na swój przyszły biznes? W poniższym wpisie zdradzamy Ci przepis na dobry lokal pod działalność gastronomiczną!

Dobra lokalizacja pod działalność gastronomiczną – jaką wybrać?

Jaka jest najlepsza lokalizacja lokalu gastronomicznego? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wiele bowiem zależy od specyfiki Twojego przyszłego biznesu, Twojej oferty produktowej i profilu docelowych klientów. 

Wybierając idealny lokal pod działalność gastronomiczną warto uwzględnić takie czynniki jak:

  • Rodzaj działalności gastronomicznej;
  • Natężenie ruchu;
  • Dostępność miejsc parkingowych;
  • Profil klienta docelowego;
  • Konkurencja znajdująca się w okolicy;
  • Planowany rozwój lokalnych inwestycji budowlanych.

Rozważ krok po kroku każdy z powyższych punktów, aby mieć pewność, że dany lokal idealnie wpisuje się w Twoje potrzeby.

Rodzaj działalności gastronomicznej a wybór lokalizacji

Rodzaj działalności gastronomicznej bezpośrednio wpływa na profil klientów docelowych, a także ich zachowania. Przykładowo restauracja oferująca wykwintne, luksusowe dania, może mieć zupełnie inne wymagania lokalizacyjne niż fast food skupiający się na szybkiej obsłudze i sprzedaży na wynos. Klienci kawiarni z biblioteką mogą czuć się dobrze w spokojnym i klimatycznym miejscu, a lokalna pizzeria i pub to zwykle głośne miejsce, w których jest duże natężenie studentów. Zatem pizzerie i kebabownie sprawdzą się nie tylko w centrum miast, ale również w okolicy uczelni wyższych. Chcesz przyciągnąć właściwą grupę klientów? Przeanalizuj swoją działalność gastronomiczną i wybierz najlepszą lokalizację.

Rodzaj działalności a konkurencja w okolicy 

Nie zawsze duża konkurencja oznacza niekorzystne warunki dla Twojego biznesu. skupisko podobnych do siebie biznesów często przyciąga więcej klientów do okolicy. Potencjalni odbiorcy są skłonni odwiedzać miejsca z bogatą ofertą gastronomiczną, bo wiedzą, że z większym prawdopodobieństwem znajdą lokal, który spełnia ich gusta kulinarne. Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest jak najlepsze zrozumienie unikalnych potrzeb i preferencji lokalnej społeczności i stworzenie oferty, która wyróżni się na tle konkurencji. Sprawdzaj również planowane inwestycje w okolicy – może okazać się, że rozwój infrastruktury lub nowe projekty budowlane jeszcze bardziej zwiększą atrakcyjność lokalizacji, przyciągając dodatkowych klientów. 

Wymogi prawne, jakie powinien spełniać lokal gastronomiczny

Musisz również pamiętać o tym, że każdy lokal gastronomiczny musi spełnić ściśle określone wymogi techniczne i sanitarne, które zostały określone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury. Dokument ten dokładnie określa m.in. wysokość ścian lokalu, jego powierzchnię, liczbę wejść czy oświetlenie. Przyjrzyjmy się krok po kroku, jakie wymogi musi spełniać Twój przyszły lokal gastronomiczny, abyś zgodnie z prawem mógł prowadzić działalność:

Minimalna wysokość pomieszczeń w lokalu gastronomicznym

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury dokładnie określa to, jak wysokie ściany powinny być w różnych typach pomieszczeń wykorzystywanych w działalności gastronomicznej:

  • Kuchnia, czyli pomieszczenia pracy stałej – minimalna wysokość 3,3 metra;
  • Spiżarnia i magazyn, czyli pomieszczenia pracy czasowej – minimalna wysokość 2,5 metra;
  • Szatnie i toalety, czyli pomieszczenia higieniczno-sanitarne – minimalna wysokość 2,5 metra;

Zapisy dotyczące wysokości pomieszczeń uwzględniają również szczególne sytuacje:

  • Pomieszczenia produkcyjne mogą zostać obniżone do 2,5 metra, jednak pod warunkiem, że zostanie zainstalowana  efektywna wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna lub klimatyzacja.  
  • Minimalna wysokość pomieszczeń jest również zależna od liczby pracowników. Sufit w pomieszczeniach, gdzie zatrudnione są do maksymalnie cztery osoby, powinien znajdować się na wysokości nie niższej niż 2,5 metra. W przypadku zatrudnienia więcej niż czterech osób, minimalna wysokość sufitu wynosi 3 metry.

Liczba wejść w lokalu gastronomicznym

Pamiętaj również o tym, że lokal gastronomiczny może mieć wyłącznie jedno wejście. W tej sytuacji niezbędne jest zastosowanie zasady rozdzielności czasowej, która wiąże się z odbieraniem dostaw i towarów w godzinach zamknięcia restauracji.

Minimalna powierzchnia lokalu gastronomicznego

Niezwykle ważne są również zapisy dotyczące minimalnej powierzchni lokalu. Otóż dla każdego pracownika zatrudnionego w miejscach stałej pracy (czyli tam, gdzie czas pracy przekracza cztery godziny), musi być zapewnione minimum 13 m³ wolnej objętości oraz co najmniej 2 m² wolnej powierzchni podłogi.

Przed wyborem konkretnego lokalu dla Twojej działalności gastronomicznej, zapoznaj się ze wszystkimi regulacjami technicznymi, które są dostępne na oficjalnej stronie rządowej.

Przepis na idealny lokal gastronomiczny

Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na najem bądź zakup lokalu użytkowego od dewelopera. To lokale, które są nowe, bardzo często dostosowane pod konkretną działalność usługową i nie wymagają większych remontów i nakładów finansowych, co jest kluczowe zwłaszcza przy działalności gastronomicznej. Dodatkowe zalety to również dodatkowe miejsce parkingowe, które przynależą do lokalu.

Masz pomysł na biznes, który wystartuje za jakiś czas? Deweloperzy oferują również możliwość dostosowania przestrzeni do indywidualnych potrzeb najemcy, a to pozwala na optymalizację lokalu pod kątem specyficznych wymagań Twojej działalności gastronomicznej. 

WPISY

Zobacz inne wpisy

10.08.2024

Slow home: czym jest dobrostan w Twoim domu i jak wspierać well-being?

10.08.2024

Mieszkanie typu loft – co to znaczy i jak znaleźć loftowe mieszkanie na sprzedaż?

05.07.2024

Panele fotowoltaiczne – w jaki sposób pomagają oszczędzać energię?

05.07.2024

Dlaczego mieszkania urządzone pod klucz są coraz częściej poszukiwane przez inwestorów?

07.06.2024

Zielone centrum, czyli działania oparte na założeniach ESG

07.06.2024

Mieszkania parterowe z antresolą i ogródkami – luksus, na który warto się zdecydować

09.05.2024

Kto kupuje luksusowe nieruchomości?

09.05.2024

Co to jest stan deweloperski i stan surowy? Poznaj najważniejsze różnice.

Apartamenty Łódź :: Copyright © 2022 Revisithome.pl wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Design: Proformat

Zostaw wiadomość, skontaktujemy się z Tobą.

pl_PL