Inwestowanie na rynku nieruchomości w mieszkania premium na wynajem – czy warto?

inwestycja w nieruchomości

Inwestowanie na rynku nieruchomości, zwłaszcza w mieszkania na wynajem, to wciąż niezwykle popularna strategia generowania pasywnego dochodu. Dla większości inwestorów to nie tylko sposób na solidne zabezpieczenie swojej przyszłości finansowej, ale również na osiągnięcie regularnych zysków. Ile można zarobić na takiej inwestycji i czym kierować się przy wyborze mieszkania inwestycyjnego premium? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu!

Wiele zależy od rodzaju nieruchomości i strategii inwestycyjnej

To jaką wygenerujesz roczna stopę zwrotu, zależy w dużej mierze od rodzaju nieruchomości i obranej strategii inwestycyjnej. Apartamenty premium, ze względu na wyższy standard i atrakcyjną lokalizację, często pozwalają na osiągnięcie znacznie wyższej stopy zwrotu z inwestycji (ROI). Ponadto inwestowanie w apartamenty luksusowe staje się coraz bardziej popularne ze względu na ich zdolność do utrzymania wartości nawet w bardzo trudnych czasach gospodarczych. Aktualne trendy pokazują, że rynek nieruchomości luksusowych rozwija się odwrotnie proporcjonalnie do kryzysu gospodarczego. Najlepszym przykładem są kryzysy, jakich doświadczyliśmy w przeciągu ostatnich kilku lat. W czasie pandemii COVID-19 czy rozpoczęcia konfliktu zbrojnego na Ukrainie, mieszkania z segmentu premium nie tylko trzymały cenę, a nawet zanotowały wzrost wartości.  Jak wynika z danych KPMG, w roku 2021, jeszcze przed aktualną falą inflacji, polski rynek nieruchomości premium wykazał imponujący wzrost o 2,6 mld zł, a to stanowi wzrost aż o 18% w porównaniu do roku poprzedniego. Z kolei wzrost wartości nieruchomości premium w 2022 roku został oszacowany na 9%. Dlaczego tak się dzieje? Powodów jest co najmniej kilka.

Po pierwsze: w przypadku mieszkań z segmentu premium zdolność kredytowa nie ma większego znaczenia.

Mieszkania luksusowe zazwyczaj przyciągają zamożniejszych najemców lub nabywców, dla których zdolność kredytowa i stabilność rynku nie jest kluczowym czynnikiem. Zatem rynek kredytowy bądź sytuacja gospodarcza nie wpływa na spadek popularności tego rodzaju inwestycji. 

Po drugie: liczba unikatowych apartamentów z segmentu premium jest mocno ograniczona.

Ile nietuzinkowych nieruchomości o najwyższym standardzie jest dostępnych na rynku? Niewiele. Zwłaszcza takich, które znajdują się w ścisłym centrum największych miast w Polsce. Ta unikatowość i ekskluzywność należy do kluczowych wyróżników nieruchomości z rynku premium. Ograniczona liczba nieruchomości o wyjątkowym standardzie, designerskim wykończeniu i atrakcyjnej lokalizacji sprawia, że stanowią one rzadki i pożądany towar na rynku. Z kolei ograniczona dostępność przekłada się bezpośrednio na trwałe zainteresowanie ze strony potencjalnych najemców czy przyszłych nabywców. 

Po trzecie: prestiżowa inwestycja podnosi wartość całej okolicy.

Faktem jest, że jedno ekskluzywne miejsce przyciąga… kolejne inwestycje premium. Prestiżowa nieruchomość może zatem generować dodatkowe korzyści dla jej właściciela. Dlaczego? Otóż nowe inwestycje stymulują rozwój kolejnych inwestycji, lokali usługowych i tym samym wpływają na dalszy wzrost wartości nieruchomości.

Wynajem długoterminowy, a może krótkoterminowy? Obierz najkorzystniejszą strategię.

Pragniesz zainwestować w nieruchomości premium? Niezwykle ważnym elementem do rozważenia w ramach inwestowania w tego typu nieruchomości jest strategia wynajmu. Wielu inwestorów stawia na najem długoterminowy, który gwarantuje stabilność dochodu. Jednakże będąc właścicielem nieruchomości premium, położonej w atrakcyjnej lokalizacji, nie zawsze musisz decydować się wyłącznie na wynajem długoterminowy. W przypadku inwestowania w apartamenty z segmentu premium, równie opłacalną opcją może być forma najmu krótkoterminowego, np. za pośrednictwem takich platform rezerwacyjnych jak Airbnb czy Booking.com. Dlaczego?

Krótkoterminowy wynajem apartamentów premium to dobra alternatywa dla oferty hotelowej

Z uwagi na stale rozwijającą się branżę turystyczną i biznesową, najem krótkoterminowy może być dobrą strategią inwestycyjną. Taka forma najmu może być przykładowo konkurencyjną opcją dla oferty hotelowej, ponieważ najemcy krótkoterminowi coraz częściej cenią sobie wygodę, prywatność, a także komfort związany z korzystania ze sprzętu i typowych udogodnień domowych.

Ile można zarobić na najmie nieruchomości premium?

Oczywiście zarobki z najmu apartamentów premium mogą znacznie różnić się w zależności od lokalizacji apartamentu, standardu nieruchomości i oferowanych udogodnień, a także wspomnianego już wcześniej rodzaju najmu (krótkoterminowego bądź długoterminowego). Prestiżowe apartamenty w dużych miastach, znajdujące się blisko centrów biznesowych, kulturalnych czy rozrywkowych, zazwyczaj przyciągają zamożnych najemców, a to może znacząco wpływać na stawki najmu. Najemcy krótkoterminowi mogą również docenić położenie apartamentu w niedalekiej odległości od dworca kolejowego, autobusowego, a także lotniska. Oczywiście nie bez znaczenia jest standard wykończenia samego apartamentu. W cenie jest nowoczesny design, a także udogodnienia tworzące wartość dodaną nieruchomości, takie jak przestronne tarasy, prywatny ogród czy winda. W celu dokładnego oszacowania potencjalnych zarobków z najmu apartamentów premium, warto przeprowadzić szczegółową analizę rynku, uwzględniając powyższe czynniki, a także stawki obowiązujące w danym mieście. 

Trzeba pamiętać o tym, że najem krótkoterminowy wymaga większego zaangażowania właściciela. Oczywiście zawsze możesz wesprzeć się wsparciem zewnętrznych podmiotów, które specjalizują się w obsłudze nieruchomości pod najem krótkoterminowy. Wyspecjalizowane firmy oferują pełną obsługę tego rodzaju najmu, do której należą takie usługi jak sprzątanie, obsługa rezerwacji, promowanie lokalu i dbania o ciągłość rezerwacji czy zdanie kluczy najemcom.

Inwestowanie w mieszkania premium na wynajem może przynieść atrakcyjną stopę zwrotu. W obliczu dynamicznego rozwoju polskiego rynku nieruchomości premium, inwestycje w ten segment mogą stanowić interesującą opcję dla ambitnych inwestorów.

W jakich miastach w Polsce najlepiej inwestować w apartamenty premium?

Przed dokonaniem inwestycji warto na bieżąco analizować perspektywy rozwoju danej lokalizacji. Duże miasta, pełne biznesowych centrów, instytucji edukacyjnych i kulturalnych, przyciągają nie tylko mieszkańców, ale również licznych turystów i przedstawicieli biznesu. Inwestycje w apartamenty premium w takich lokalizacjach pozwalają na zaspokojenie potrzeb różnorodnej grupy najemców, w tym zarówno osób poszukujących długoterminowych lokali do zamieszkania, jak i turystów preferujących krótkoterminowy wynajem.

Czy Łódź jest dobrym miastem do inwestycji w apartament premium?

Wielokrotnie pisaliśmy o tym w poprzednich artykułach blogowych. O walorach Łodzi w kontekście miasta do życia pisaliśmy już między innymi artykule: Łódź, miasto w rozkwicie – dlaczego warto tutaj zamieszkać i zainwestować?. Miasto ma ogromny potencjał inwestycyjny, czego najlepszym dowodem są coraz liczniejsze realizacje deweloperskie z segmentu premium. Revisithome oferuje przykładowo rozwiązania, jakich w Łodzi do tej pory nie było – prywatne ogrody na dachu, system smart home w każdym mieszkaniu oraz windy wjeżdżające bezpośrednio do mieszkań. To nisza, która każdego roku przyciąga coraz większą grupę inwestorów premium.

WPISY

Zobacz inne wpisy

09.05.2024

Kto kupuje luksusowe nieruchomości?

09.05.2024

Co to jest stan deweloperski i stan surowy? Poznaj najważniejsze różnice.

07.04.2024

Balkon, taras i loggia – podobieństwa i różnice.

07.04.2024

Rewitalizacja w Łodzi nie zwalnia! Sprawdź, jakie miejsca pięknieją.

29.02.2024

Dlaczego warto kupić mieszkanie od dewelopera?

29.02.2024

O czym należy pamiętać, szukając lokalu użytkowego pod działalność gastronomiczną?

30.01.2024

Plan mieszkania – jak wygląda i jak go poprawnie czytać? Koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem!

30.01.2024

Jakie dokumenty są potrzebne do sporządzenia aktu notarialnego i z jakimi kosztami się wiążą?

Apartments Łódź :: Copyright © 2022 Revisithome.pl all rights reserved |. Privacy Policy | Design: Proformat

Nowa lokalizacja

Nowa lokalizacja Revisithome


This will close in 0 seconds

Leave a message, we will contact you.

en_US