Zielone centrum, czyli działania oparte na założeniach ESG

założenia ESG

Czy słyszałeś bądź słyszałaś o strategii ESG? To w ostatnich latach niezwykle dynamicznie rozwijająca się koncepcja, która coraz silniej wpływa na sposób, w jaki firmy i inwestorzy podejmują decyzje biznesowe. ESG to zespół kryteriów, które  mają na celu tworzenie bardziej zrównoważonych i przyjaznych społecznościom przestrzeni. Działania te, stają się coraz bardziej kluczowe w branży deweloperskiej, a dla najbardziej świadomych deweloperów założenia ESG stanowią już od wielu lat złoty standard. 

Przykłady? 

Inwestowanie w energooszczędne budynki, rewitalizacja budynków znajdujących się w centrum dużych miast, a także tworzenie zielonych tarasów. 

W tym artykule dowiesz się:

  • Na czym konkretnie polega strategia ESG i dlaczego staje się kluczowym kierunkiem rozwoju branży deweloperskiej?
  • Dlaczego strategia ESG mocno zyskała na znaczeniu w ostatnich latach?
  • Jak Revisit Home realizuje działania oparte na założeniach ESG?
  • Jak wdrażanie ESG wpływa i będzie wpływało na wartość przyszłych nieruchomości?

Zapraszamy do lektury!

Strategia ESG – kluczowy kierunek działań w branży deweloperskiej

Strategia ESG obejmuje trzy kluczowe obszary: środowisko (ang. environmental), społeczeństwo (ang. social) i zarządzanie (ang. governance). Działania oparte na ESG wiążą się zatem z braniem odpowiedzialności za otaczające nas środowisko, szczególną dbałością o dobro społeczne oraz z potrzebą przejrzystego i efektywnego zarządzania. Według ekspertów działania oparte na strategii ESG stanowią kluczowy kierunek rozwoju całej branży nieruchomości. Dlaczego? 

Deweloperzy, którzy inwestują w energooszczędne technologie, odnawialne źródła energii oraz proekologiczne rozwiązania, zyskują przewagę konkurencyjną. Inwestycje takie jak panele fotowoltaiczne, systemy do zbierania deszczówki, zielone dachy czy ściany, nie tylko obniżają koszty eksploatacyjne budynków, ale także przyciągają klientów i inwestorów. Ponadto do tego dochodzi niedawno wprowadzony obowiązek publikacji raportów ESG. W raporcie Real Estate Predictions 2022, który został przygotowany przez firmę doradczą Deloitte, wyraźnie podkreślono potrzebę inwestycji w zrównoważoną i przyjazną dla środowiska architekturę, a także konieczność poprawy zarządzania starzejącymi się budynkami. 

A jak rysuje się przyszłość? Coraz większe wyzwanie może stanowić niedobór lokali mieszkaniowych w dużych miastach, a także  zmiany w strukturze miejskiej wynikające z rosnącej popularności autonomicznych pojazdów i koncepcji współdzielenia transportu (ridesharing). Z kolei kwestia zarządzania budynkami może zostać rozwiązana poprzez np. wykorzystanie robotów sprzątających czy komunikację z przyszłymi mieszkańcami za pomocą chatbotów. Skupmy się jednak na innowacyjnych rozwiązaniach, które należy wdrażać już dzisiaj.

Strategia ESG – wymogi prawne i decyzje kupujących

Wspomnieliśmy już o stopniowo wprowadzonym obowiązku publikacji raportów ESG. Z pewnością już teraz na plus jest stosowanie nowych technologii budowlanych minimalizujących emisję CO2 oraz wdrażanie proekologicznych rozwiązań, takich jak panele fotowoltaiczne czy ładowarki do samochodów elektrycznych. Co jeszcze deweloperzy powinny uwzględniać przy planowaniu przyszłych inwestycji?  

Kolejne rewolucyjne zmiany w zakresie ekologicznego budownictwa wymusi niedawno przyjęta dyrektywa EPBD, w myśl której od 2030 roku wszystkie nowe budynki mieszkalne będą musiały być zeroemisyjne (ZEB). Już dzisiaj kupujący coraz częściej zwracają uwagę na ekologiczne i społeczne aspekty nieruchomości, a to sprawia, że inwestycje zgodne z ESG są bardziej atrakcyjne na rynku.

Jak Revisit Home od początku swojej działalności realizuję założenia strategii ESG?

Wśród deweloperów działających na rzecz odnowy Łodzi zdecydowanie wyróżnia się Revisit Home, którego misją jest przywracanie świetności kamienic i historycznych budynków w standardzie premium oraz ścisła realizacja działań opartych na założeniach ESG.

Przykład?

Rewitalizacja dawnego zespołu fabryczno–mieszkalny Smitzha i van Enderta z końca XIX w., w którego skład wchodziła niegdyś myjnia i apretura jedwabiu. Dzisiaj Revisit Home zamienił dawną fabrykę w centrum miasta w luksusowe Lofty w Fabryce Jedwabiu. 

Revisit Home stawia również na ekologiczne rozwiązania takie jak zielone tarasy, ogrody, systemy smart home, filtry antysmogowe, ładowarki elektryczne, zielone tarasy dachowe oraz bujną zieleń na elewacjach. Działania te nie tylko poprawiają jakość życia mieszkańców, ale także mają duży wpływ na wartość przyszłej nieruchomości.

Wyzwania i wizja przyszłości

Jednym z wyzwań, przed jakimi stoi branża deweloperska w dużych miastach, jest ograniczona liczba dostępnych gruntów i działek. W centrach miast przestrzeń ta jest szczególnie cenna i trudna do pozyskania. Ponadto, problem smogu i zanieczyszczeń powietrza staje się również coraz bardziej palący. Inwestycje zgodne ze strategią ESG, nie tylko dają drugie życie starym kamienicom i budynkom. ale także mają wielowymiarowy wpływ na jakość miejskiej tkanki. Ciekawą inwestycją od Revisit Home jest inwestycja Słoneczne Tarasy, która znajduje się w ścisłym centrum  dużego miasta. Co ją wyróżnia? Z pewnością ogrody zlokalizowane na dachu całego budynku. W końcu coraz więcej osób marzy o własnej, zielonej oazie w ścisłym centrum dużego miasta.

Czy wdrażanie strategii ESG będzie wpływało na wzrost wartości nieruchomości?

Oczywiście wdrażanie strategii ESG może mieć znaczący wpływ na wartość nieruchomości, zwłaszcza tych ulokowanych w centrach największych miast, gdzie zasoby są ograniczone. Nowoczesne, ekologiczne inwestycje będą zyskiwać na atrakcyjności, podczas gdy stare i nieekologiczne budynki będą tracić na wartości. Inwestorzy powinni zwrócić uwagę już na te zmiany i dostosować swoje strategie inwestycyjne, aby maksymalizować zyski.

Dzisiaj działania oparte na strategii ESG nie są już tylko trendem, a stają się koniecznością. Przyszłość branży deweloperskiej wyraźnie wskazuje na rosnącą rolę ESG, która wpływa na tworzenie bardziej zrównoważonych, przyjaznych społecznościom przestrzeni. Deweloperzy, tacy jak Revisit Home, pokazują, że realizowanie założeń ESG może przynieść korzyści zarówno środowisku, jak i inwestorom. 

WPISY

Zobacz inne wpisy

10.08.2024

Slow home: czym jest dobrostan w Twoim domu i jak wspierać well-being?

10.08.2024

Mieszkanie typu loft – co to znaczy i jak znaleźć loftowe mieszkanie na sprzedaż?

05.07.2024

Panele fotowoltaiczne – w jaki sposób pomagają oszczędzać energię?

05.07.2024

Dlaczego mieszkania urządzone pod klucz są coraz częściej poszukiwane przez inwestorów?

07.06.2024

Zielone centrum, czyli działania oparte na założeniach ESG

07.06.2024

Mieszkania parterowe z antresolą i ogródkami – luksus, na który warto się zdecydować

09.05.2024

Kto kupuje luksusowe nieruchomości?

09.05.2024

Co to jest stan deweloperski i stan surowy? Poznaj najważniejsze różnice.

Apartments Łódź :: Copyright © 2022 Revisithome.pl all rights reserved |. Privacy Policy | Design: Proformat

Leave a message, we will contact you.

en_US