Podświadomie szukają go wszyscy, lecz dla każdego z nas może przybierać on różne formy. Dobrostan to określenie, które coraz częściej pojawia się w naszym codziennym życiu, a jego definicja wykracza poza proste poczucie szczęścia czy zadowolenia. W kontekście domu i lifestyle’u, dobrostan odnosi się do harmonii, spokoju i zrównoważonego życia, które możemy stworzyć we własnych czterech ścianach. Jak zatem wspierać well-being i na co zwracać szczególną uwagę urządzając mieszkanie, czy wybierając miejsce do życia?
Warto spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu
Wiele badań szacuje, że przeciętny człowiek w czterech ścianach spędza nawet 90% swojego życia. Mowa oczywiście nie tylko o własnym domu, ale również biurach czy innych budynkach. Ogromną część życia wielu z nas spędza dodatkowo w pojazdach np. stojąc w korkach w czasie dojazdów do pracy. Taki tryb życia może prowadzić do poczucia izolacji od natury i wpływać negatywnie zarówno na nasze zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. Dlatego tak ważne jest, aby docenić i maksymalnie wykorzystać każdy dostępny sposób, by spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu.
Balkony i słoneczne tarasy są naszymi miejskimi azylami
W miastach naturalne jest to, że balkony i tarasy stają się rodzajem prywatnego azylu, umożliwiającym kontakt z naturą i to bez wychodzenia z mieszkania. Te niewielkie przestrzenie mogą być transformowane w zielone oazy, które sprzyjają relaksowi i regeneracji. Czasem naprawdę niewielkie szczegóły mogą wpłynąć na nasze samopoczucie:
- Zieleń na balkonie i tarasach
Dodanie roślin doniczkowych, takich jak zioła, kwiaty, czy nieduże krzewy, nie tylko zwiększa estetykę balkonu, ale również poprawia jakość powietrza. Rośliny działają uspokajająco i tworzą przyjemne otoczenie. Liczne badania wykazują, że otaczanie się roślinami, może znacząco obniżyć poziom stresu i lęku. Stały kontakt z naturą powoduje, że nasze ciało w naturalny sposób przechodzi w stan relaksu.
- Strefa relaksu na balkonie
Nawet niewielki balkon możemy zamienić w przytulną oazę spokoju i relaksu, która stanie się idealnym miejscem do odpoczynku po długim dniu. Dzięki kilku prostym rozwiązaniom możemy stworzyć komfortową przestrzeń, która będzie nie tylko funkcjonalna, ale również estetyczna. Składane krzesła bądź leżaki mogą sprawdzić się nawet na niedużej przestrzeni, a zielona ściana wertykalna umieszczona na balkonie pozwoli nam się cieszyć większą liczbą roślin.
- Prywatne ogrody na tarasie
Prywatne ogrody na tarasie zyskują coraz większą popularność w największych miastach na całym świecie, i nic dziwnego! W dobie miejskiego zgiełku i ograniczonej przestrzeni, mieszkańcy luksusowych inwestycji mogą cieszyć się własnymi zielonymi oazami, a tego typu rozwiązania pozwalają na połączenie nowoczesnego stylu życia z bliskością natury, co jest szczególnie cenne w miejskim środowisku. Dla mieszkańców apartamentowców, ogrody na dachach oferują dostęp do większej przestrzeni zielonej, gdzie można spędzać czas na świeżym powietrzu, organizować spotkania towarzyskie czy uprawiać rośliny.
Dzisiejsze inwestycje mieszkaniowe coraz częściej uwzględniają potrzeby mieszkańców związane z relaksem i kontaktem z naturą. Przykład? Projekt Słoneczne Tarasy w Łodzi, który został realizowany przez Revisit Home.
Czym jest idea slow home i jak można ją wdrażać we własnym mieszkaniu?
Slow live to filozofia życia, która zachęca do zwolnienia tempa i cieszenia się każdą chwilą tu i teraz. Z kolei ruch slow home zachęca nas do świadomego projektowania przestrzeni, w której żyjemy. Chodzi o to, aby nasz dom wspierał nasze zdrowie, samopoczucie i wartości, które są dla nas istotne. W świecie, który często pędzi zbyt szybko, slow home promuje uważność, prostotę i autentyczność.
Co to właściwie oznacza i jakie są główne elementy idei slow home?
Skupmy się na wymienieniu 5 najważniejszych obszarów:
- Minimalizm.
Ograniczenie zbędnych rzeczy, które nas otaczają, pozwala na większą przestrzeń do oddychania i tworzenia spokoju we własnym mieszkaniu. Minimalizm to nie tylko estetyka, ale przede wszystkim sposób na uwolnienie się od nadmiaru i skupienie na tym, co naprawdę ważne.
- Zrównoważony design.
Warto wybierać również materiały i meble, które są przyjazne środowisku: naturalne kamienie, drewno, materiały z recyklingu, bambus, czy bawełna organiczna. Te ekologiczne opcje nie tylko dodają wnętrzom estetyki i trwałości, ale także zmniejszają ślad węglowy.
- Personalizacja przestrzeni.
Stworzenie przestrzeni, która odzwierciedla nasze indywidualne potrzeby, zainteresowania i styl życia jest niezwykle ważne. Personalizacja wnętrz sprawia, że dom staje się miejscem, które naprawdę na nas wpływa i nas uspokaja, a przecież spędzamy w nim nawet 90% naszego życia!
- Kontakt z naturą.
Wprowadzenie do domu naturalnych elementów, takich jak rośliny, drewno czy naturalne światło, które wspierają nasze zdrowie psychiczne i fizyczne, jest kluczowe. Bliskość natury działa kojąco i regenerująco na nasz organizm, tworząc przestrzeń sprzyjającą odprężeniu i harmonii.
- Ergonomia.
Projektowanie wnętrz w sposób, który sprzyja zdrowiu fizycznemu i psychicznemu, jest podstawą slow home. Wybór odpowiedniego oświetlenia, wygodnych mebli oraz ergonomicznych rozwiązań wspiera komfort codziennego życia. Dzięki temu nasze wnętrza stają się bardziej przyjazne dla relaksu i efektywnej pracy.
W Revisit Home wierzymy, że każdy dom powinien odzwierciedlać unikalny styl i potrzeby jego mieszkańców. Dlatego współpracujemy z doświadczonymi architektami i projektantami wnętrz, aby dostarczać rozwiązania, które są idealnie dopasowane do Twoich wymagań. Niezależnie od tego, czy marzysz o przestronnym lofcie, czy przytulnym apartamencie, z nami masz pewność, że każda przestrzeń będzie wyjątkowa i spersonalizowana.