Odnawialne źródła energii to temat, który w ostatnich latach stale zyskuje na znaczeniu. Właściciele domów jednorodzinnych coraz częściej decydują się na instalację paneli fotowoltaicznych, choć wysoki koszt początkowej inwestycji wciąż może zniechęcać niektórych z nich. Nieco inaczej jest w przypadku inwestycji deweloperskich. Osoby decydujące się na zakup mieszkania od dewelopera mogą bowiem czerpać z zalet fotowoltaiki już od pierwszych dni po wprowadzeniu. Nic zatem dziwnego, że coraz więcej osób zwraca uwagę na tego typu udogodnienia poszukując mieszkania na rynku pierwotnym. Warto mieć świadomość tego, że fotowoltaika coraz śmielej wkracza do projektów deweloperskich. Jednym z przykładów jest ostatnia realizacja Revisit Home. Części wspólne w Loftach w Fabryce Jedwabiu będą bowiem zasilane energią pochodzącą z instalacji fotowoltaicznej. Co zatem powinniśmy wiedzieć o fotowoltaice w projektach deweloperskich i jak tego rodzaju inwestycje pomagają oszczędzać energię?
Fotowoltaika i najnowsze trendy w branży deweloperskiej
Fotowoltaika staje się coraz bardziej popularna w branży deweloperskiej, a kilka kluczowych trendów napędza jej rozwój. Przede wszystkim spadające koszty komponentów i rosnąca efektywność paneli fotowoltaicznych czynią je bardziej opłacalnymi niż kiedykolwiek wcześniej. Nie bez znaczenia są również działania oparte na założeniach ESG, o których pisaliśmy w poprzednim artykule. Deweloperzy, którzy inwestują w odnawialne źródła energii oraz inne proekologiczne rozwiązania, zyskują znaczną przewagę konkurencyjną. Mieszkania w tego rodzaju inwestycjach mają większą wartość rynkową, a to przyciąga potencjalnych inwestorów. Nie bez znaczenia jest również obniżenie kosztów eksploatacji budynków i rachunków za prąd. A te rosną z roku na rok…
Rekordowe koszty energii elektrycznej w gospodarstwach domowych
Dane Agencji Rynku Energetyki wskazują, że rzeczywisty średni koszt energii elektrycznej w gospodarstwach domowych tylko w pierwszej połowie 2023 roku wzrósł o niemal 30%, co stanowi największy roczny wzrost od 1989 roku! Analiza trendów cen energii również nie napawa optymizmem. Raport przygotowany na zlecenie Instytutu Rozwoju Terytorialnego z prognozą do 2030 roku przewiduje, że koszty wytworzenia energii elektrycznej wzrosną o 12% (i to bez uwzględniania inflacji). Wnioski? Bez wprowadzania odpowiednich zmian, ceny energii będą nadal rosły, a inwestycje w odnawialne źródła energii stają się kluczowe dla zapewnienia stabilności finansowej i ekologicznej przyszłości. Raport Instytutu Rozwoju Terytorialnego wskazuje, że w najbliższych latach dojdzie do komercjalizacji odnawialnych źródeł energii, takich jak fotowoltaika czy farmy wiatrowe, które będą przyczyniać się do obniżania cen energii.
Fotowoltaika – innowacja, która niebawem stanie się standardem
Widok paneli fotowoltaicznych na dachach domów jednorodzinnych stał się dla nas już codziennością. W niedalekiej przyszłości równie powszechny będzie widok bloków mieszkalnych zasilanych energią słoneczną. Do inwestycji w odnawialne źródła energii (w tym zwłaszcza w panele fotowoltaiczne) motywuje bowiem już nie tylko chęć obniżenia rachunków za prąd, ale również nowa dyrektywa unijna. Ma ona wejść w 2030 roku. Zgodnie z nowymi przepisami – wszystkie nowopowstające budynki w Unii Europejskiej mają być zeroemisyjne. Nowa polityka klimatyczna zakłada również konkretne cele wiążące się ze zmniejszeniem średniego zużycia energii pierwotnej – do 2030 roku o minimum 16%, a do 2035 roku już o minimum 20%. Deweloperzy, którzy już dzisiaj wdrażają odnawialne źródła energii w swoich inwestycjach, nie tylko przyczyniają się do ochrony środowiska, ale (co ważne) również zwiększają ich wartość na rynku nieruchomości.
Fotowoltaika w budynkach wielorodzinnych – niższe koszty eksploatacji i wyższa wartość nieruchomości
Z perspektywy mieszkańców, korzyści płynące z niższych kosztów eksploatacji, wyższej wartości nieruchomości oraz z zamieszkania w miejscu, które jest przyjazne środowisku – jest nie do przecenienia. Już dzisiaj coraz więcej projektów deweloperskich obejmuje instalację paneli fotowoltaicznych na dachach budynków. Przykładem tego rodzaju inwestycji są wspomniane już wcześniej Lofty w Fabryce Jedwabiu. Energia produkowana przez panele fotowoltaiczne może zasilać oświetlenie części wspólnych, windy, systemy bezpieczeństwa oraz inne urządzenia znajdujące się w częściach wspólnych budynku. Z kolei nadwyżki wyprodukowanej energii elektrycznej mogą zostać wprowadzone do sieci elektroenergetycznej, co wpływa na zmniejszenie kosztów zużycia energii ponoszonych przez Wspólnotę Mieszkaniową.