Decydując się na zakup mieszkania na wczesnym etapie jego budowy, zwykle nie masz możliwości obejrzenia i ocenienia gotowego już lokalu. Oznacza to, że Twoja decyzja zakupowa bazować będzie wyłącznie na ocenie planu mieszkania, wizualizacjach i specyfikacji technicznej. Jak zatem czytać poprawnie powyższe dokumenty, aby podjąć właściwą decyzję? Na co zwrócić szczególną uwagę i co oznaczają konkretne elementy w planie przyszłego mieszkania od dewelopera? Czym różni się plan sprzedażowy od planu architektonicznego? Koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem.
Rzut mieszkania… rzutuje na Twoją decyzję zakupową
Faktem jest, że rzut mieszkania staje się nieocenionym narzędziem, pozwalającym ocenić potencjał przestrzeni, która dopiero powstanie. To pierwszy dokument, na podstawie którego możesz realnie ocenić potencjał swoich przyszłych czterech kątów. Po pierwsze, musisz wiedzieć, że istnieją dwa rodzaje planów mieszkań: plan sprzedażowy i plan architektoniczny.
Plan sprzedażowy jest zdecydowanie bardziej uproszczoną wersją, zawierającą podstawowe informacje, takie jak układ ścian działowych, wymiary poszczególnych pomieszczeń oraz powierzchnia całkowita mieszkania. Jest to plan, który zazwyczaj jako pierwszy wpada w ręce potencjalnych kupujących i odgrywa rolę przewodnika po konkretnym mieszkaniu. Najczęściej możesz się z nim zapoznać już na stronie ofertowej konkretnej inwestycji dewelopera, gdyż plan sprzedażowy ma w dużej mierze funkcję marketingową – zawiera on gotową propozycję aranżacji konkretnych pomieszczeń wraz z umiejscowieniem mebli. Bardzo często jest dopracowany pod względem graficznym, przez co może przykuwać uwagę potencjalnych kupujących. Jego główną rolą jest zwizualizowanie kupującemu inwestycji.
Drugim rodzajem planu jest plan architektoniczny. Jest on dokładniejszy i dostarcza pełnych informacji, które będą kluczowe dla przyszłych inwestorów. Znajdziesz w nim między innymi:
- Precyzyjne wymiary konkretnych elementów mieszkania
Plan architektoniczny określa grubość ścian, wysokość pomieszczeń, a także dokładne wymiary okien i drzwi.
- Wszelkie detale techniczne
Plan architektoniczny prezentuje lokalizację pionów wodno-kanalizacyjnych i wentylacyjnych, a także umiejscowienie elementów konstrukcyjnych (np. ścian nośnych).
- Ekspozycja mieszkania względem stron świata
Plan architektoniczny prezentuje również dokładne rozmieszczenie mieszkania względem stron świata. Ekspozycja jest niezwykle istotna do oceny potencjału mieszkania pod względem rodzaju i intensywności nasłonecznienia. Dzięki temu możesz ocenić komfort życia, zużycie energii oraz ogólną atmosferę wewnątrz lokalu. To niezwykle ważne przy planowaniu umiejscowienia konkretnych pomieszczeń.
Dzięki analizie planu architektonicznego realnie ocenisz wymiary, a także proporcje mieszkania i najlepiej zaaranżujesz wnętrze. Plan architektoniczny pozwoli Ci również ocenić możliwość ewentualnych zmian, które możesz wprowadzić np. przenieść ścianę działową bądź zmienić układ pomieszczenia. Z punktu widzenia kupującego, to plan architektoniczny jest kluczowy do szczegółowej analizy potencjału konkretnego mieszkania, a plan sprzedażowy należy traktować jako wstępną ofertę poglądową. Dlatego w dalszej części tego artykułu skupimy się na tym, jak czytać i efektywnie wykorzystać informacje w nim zawarte.
Jak czytać podstawowe symbole na planie architektonicznym?
Przyjdźmy do wyjaśnienia podstawowych symboli na planach architektonicznych. Zrozumienie ich jest kluczowe dla dokładnej interpretacji i oceny potencjału konkretnego mieszkania. Oto nasz słowniczek najczęściej spotykanych symboli:
1. Ściany:
- Ściany nośne: gruba linia ciągła
- Ściany działowe: cienkie linie ciągłe.
Jeśli chcesz połączyć dwa pomieszczenia bądź planujesz jakiekolwiek wyburzenie ścian, koniecznie zlokalizuj na planie ściany nośne oraz słupy konstrukcyjne. Tych elementów zazwyczaj nie można naruszać. Natomiast ściany działowe możesz w dowolny sposób burzyć oraz przesuwać.
2. Piony instalacyjne:
- Zazwyczaj wyodrębnione na planie jako przekreślone koło bądź kwadrat.
Symbole te oznaczają lokalizację instalacji wodno-kanalizacyjnych i wentylacyjnych. Ich umiejscowienie będzie kluczowe do zaplanowania umiejscowienia kuchni oraz łazienek.
3. Wyposażenie stałe:
- Zarysowane elementy (takie jak szafy, kominki), które są stałymi elementami mieszkania.
4. Skosy i pomieszczenia niższe od standardowych:
- Zazwyczaj oznaczone skośną linią.
Pomieszczenia poniżej 1,9 metra uznawane są za niższe i standardowe i powinny być na planie odpowiednio zaznaczone,
5. Oznaczenia wysokości:
- Liczby wewnątrz pomieszczeń wskazują zazwyczaj na wysokość sufitu lub poziomu podłogi.
6. Symbol północy N
- Każdy plan architektoniczny powinien uwzględniać położenie mieszkania względem stron świata. Oznaczenie, które przypomina kompas (ze strzałką z literą N) wskazuje na północ.
6. Powierzchnia konkretnych pomieszczeń
- Liczba znajdujące się w kwadracie bądź kole zazwyczaj określa metraż poszczególnych pomieszczeń.
7. Elementy elektryczne:
- Małe okręgi oznaczają lokalizację gniazdek elektrycznych, przełączników światła itp.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Światło naturalne mocno wpływa na komfort życia przyszłych domowników.
Dlatego tak ważna jest analiza ekspozycji na światło słoneczne. Mieszkanie dobrze zaprojektowane powinno zapewniać równomierny dostęp do światła w ciągu dnia. Uznaje się, że optymalna ekspozycja dla salonu, biura czy pokojów dziennych to ekspozycja południowa, która zapewnia dużą ilość światła dziennego. Z kolei ekspozycja sypialnia na wschód zapewnia budzenie się wraz z pierwszymi promieniami słońca. Taki układ nie powoduje też nadmiernego nagrzewania się pomieszczenia w ciągu dnia.
Skonsultuj z deweloperem możliwość przeprowadzenia zmian lokatorskich.
We wcześniejszym wpisie blogowym szczegółowo opisywaliśmy możliwość przeprowadzenia konkretnych zmian lokatorskich, jakie możesz wprowadzić na wczesnym etapie inwestycji (https://revisithome.pl/zmiany-lokatorskie-czym-sa-i-kiedy-mozna-je-wprowadzic/). Dlatego jeśli zainteresowała Cię konkretna inwestycja w Revisit Home i marzysz o mieszkaniu, które będzie dopasowane do Twoich indywidualnych potrzeb, to koniecznie zapytaj nas o możliwość przeprowadzenia zmian lokatorskich. W końcu spersonalizowane i nietuzinkowe projekty to nasz znak rozpoznawczy.