Czy wiesz, że miasto Łódź od 2016 roku przechodzi niezwykłą metamorfozę, która czyni je jednym z najbardziej dynamicznie zmieniających się ośrodków miejskich w Polsce? Być może wciąż brzmi to dla Ciebie dość niewiarygodnie, bo opinia o Łodzi w ciągu ostatnich trzech dekad nie należała do najlepszych. Choć skojarzenia z upadkiem przemysłu, brzydkimi kamienicami czy wszechobecną szarością, nadal tkwią w głowach wielu osób, to współczesna Łódź jest już zupełnie innym miastem. Ożywiona ambitnymi projektami rewitalizacyjnymi i rozwojem infrastruktury komunikacyjnej w Łodzi i okolicach, staje się atrakcyjnym miastem ulokowanym w centralnej Polsce, które zaskakuje dawnych sceptyków. Bez wątpienia Łódź z każdym rokiem przeistacza się w miejsce, w którym coraz bardziej chce się żyć. W poniższym artykule oprowadzimy Cię po najbardziej spektakularnych projektach i zmianach, jakie w ostatnich latach zaszły w sercu tego miasta.
Miasto od nowa – Łódź pięknieje z każdym rokiem
Liczby nie kłamią. Tylko od 2016 roku konsekwentnie odnawianych jest 8 kluczowych obszarów miasta, które mają się zakończyć w czerwcu bieżącego roku. Dotychczas na rewitalizację miasta wydano już 1 miliard i 400 milionów złotych, jednak ukończenie priorytetowych obszarów nie jest końcem metamorfozy dawnej, przemysłowej potęgi. W planach jest już wyznaczonych kolejnych 12 obszarów rewitalizacji, a kompleksowa odnowa Łodzi ma objąć łącznie aż 20 obszarów! Widzimy zatem, nie jesteśmy jeszcze w połowie drogi, która ma na celu całkowite odmienienie wizerunku Łodzi. Choć kompleksowe zmiany i całkowite przeobrażenie miasta zawsze wymagają wielu lat, a nawet dekad, to już teraz widzimy, że zmiany, jakie zaszły są spektakularne.
- Ulica Włókiennicza – od szarości i biedy do zachwycającego woonerfu
W ostatnim czasie totalną metamorfozę przeszła chociażby ulica Włókiennicza, która dawniej była uważana za symbol upadku i zaniedbania miasta. Całkowicie odmieniona ulica Włókiennicza – dzisiaj z eleganckimi fasadami i zielonymi przestrzeniami, dowodzi, jak głębokie i przemyślane są działania rewitalizacyjne są podejmowane w Łodzi. Ulica otrzymała formę zachwycającego woonerfu, a jej firmowym znakiem jest przyciągająca wzrok kostka w ciekawej, artystycznej formie i kamienice, których z pewnością dawniej nikt by już nie rozpoznał. Obojętnie nie można również przejść obok nowoczesnego, podświetlanego napisu Włókiennicza, który przyciąga wzrok przechodniów w czasie wieczornych spacerów.
- Ulica Mielczarskiego również zamienia się w woonerf
Można śmiało przyznać, że Łódź pokochała woonerfy. Pierwszy łódzki woonerf pojawił się w mieście już w 2014 roku, czyli dokładnie 10 lat temu! Wówczas totalną metamorfozę przeszła ulica 6 sierpnia, a powodzenie inwestycji ze słynnym już łódzkim zegarem pociągnęło za sobą kolejne. Łącznie powstało już ich kilkadziesiąt i wciąż… powstają nowe. W ostatnim czasie kolejne etapy rewitalizacji przechodzi ulica Mielczarskiego.
Czym właściwie jest woonfer? To koncepcja urbanistyczna pochodząca z Holandii lat 70. XX wieku. To rodzaj przestrzeni, w której priorytet mają piesi i rowerzyści, a nie samochody. W tak zaprojektowanych przestrzeniach często znajdują się dodatkowo ławki, stojaki na rowery, atrakcyjne klomby z roślinnością, a nawet miejsca do zabawy dla dzieci. Łódź polską stolicą woonerfów? Szacuje się, że w Łodzi powstało ich już kilkadziesiąt.
- Nowy, „Stary” Rynek w Łodzi
Wiosną 2024 roku do użytku został oddany Stary Rynek w Łodzi, Plac Wolności i Park Staromiejski, a prace wciąż trwają przy ulicy Legionów. Rewitalizacja obszaru okolic Starego Rynku w Łodzi jest częścią większego projektu odnowy historycznego centrum miasta, mającego na celu przywrócenie jego dawnej świetności. Okolice mają stać się bardziej przyjazne dla mieszkańców – dlatego nie zabrakło większej ilości zieleni, nasadzeń, a historyczny Park Staromiejski, nazywany przez wielu mieszkańców potocznie Parkiem Śledzia, który sąsiaduje bezpośrednio ze słynną Manufakturą, zaczyna już teraz na nowo tętnić życiem.
Rewitalizacja Łodzi to coś więcej niż remont – to kompleksowe działania, które mają na celu przywrócenie jej dawnej świetności
Czym właściwie jest rewitalizacja? Dosłownie oznacza ona ożywienie i ponowne przywrócenie do życia. Rewitalizacja Łodzi jest procesem o wiele bardziej złożonym i wielowymiarowym aniżeli sam remont ulicy, odświeżenie kamienic czy odnowa infrastruktury. To zintegrowane działania mające na celu wskrzeszenie do życia określonych obszarów miejskich, które z różnych przyczyn uległy degradacji lub dużemu zaniedbaniu. W Łodzi było to przede wszystkim ścisłe centrum miasta oraz jego okolice. Proces nie koncentruje się wyłącznie na fizycznym odnowieniu budynków i przestrzeni publicznych, ale także na ożywieniu społeczno-gospodarczym. Dlatego równolegle odświeżane są również biblioteki, a także powstają zupełnie nowe miejsca na mapie kulturalnej Łodzi. Jednym z ciekawszych przykładów jest niedawno powstała Mediateka MeMo przy ul. Moniuszki, która nie jest zwyczajną biblioteką, a nowoczesnym i niezwykle atrakcyjnym centrum multimedialnym – ze studiem muzycznym, lektorskim, salą kinową i innymi atrakcjami, które mają na celu aktywizację mieszkańców miasta.
8 na 20 zrealizowanych obszarów Łodzi – czekamy na kolejne
Skoro tyle zmieniło się w Łodzi w ciągu ostatnich 10 lat – to co czeka Łódź w kolejnej dekadzie? Kolejne, odważne plany dotyczą między innymi rozbudowy infrastruktury miejskiej, w tym budowy łódzkiego metra. To z pewnością przełomowy projekt, który znacząco poprawi komunikację w mieście, ale również wpłynie na komunikację między miastami.
Zakup mieszkania w Łodzi jako inwestycja? Kluczowa może okazać się lokalizacja
Bez wątpienia Łódź staje się coraz bardziej atrakcyjnym miastem na mapie inwestycji. Warto zatem zwrócić uwagę na chociażby nowo powstające inwestycje deweloperskie, które powstają w niedalekiej odległości od przyszłych przystanków łódzkiego metra. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że to inwestycja która jest kluczowym elementem dla przyszłego Centralnego Portu Komunikacyjnego i budowy trasy dużych prędkości, która ma zapewnić komfortowe połączenie Warszawy z Łodzią, Wrocławiem i Poznaniem. Gdzie szukać prestiżowych ofert w ścisłym i stale remontowanym centrum miasta? Wśród deweloperów działających na rzecz odnowy Łodzi wyróżnia się Revisit Home, a jego misją jest przywracanie świetności kamienic i historycznych budynków. Wszystko to w standardzie premium.