Zakup wymarzonego mieszkania należy do jednej z najważniejszych życiowych inwestycji. Sam proces wyboru nieruchomości zwykle wiąże się zarówno z dużymi emocjami i ekscytacją, jak i dozą pragmatyzmu. W końcu wybieramy dla siebie docelowe miejsce do życia, które ma zapewnić nam poczucie stabilności i komfortu. Nawet jeśli kupujemy mieszkanie wyłącznie w celach inwestycyjnych, to podejmujemy decyzję, która znacząco wpływa na naszą finansową przyszłość.
Niezależnie od Twoich przesłanek i motywacji, kluczowym czynnikiem jest zawsze wiarygodność dewelopera. Jak ją zweryfikować i na co zwracać szczególną uwagę, aby spać spokojnie i uniknąć ewentualnych problemów w przyszłości? O tym w poniższym wpisie!
Wiarygodny deweloper to gwarancja dobrze zainwestowanych pieniędzy
W sieci możemy odnaleźć wiele niepochlebnych opinii napisanych przez osoby, które trafiły na nierzetelnego bądź nieuczciwego dewelopera. Czarę goryczy przelewa fakt, że zainwestowali oni swoje życiowe oszczędności, zaciągnęli kredyt na dwadzieścia bądź trzydzieści lat, a początkowe zapewnienia dewelopera miały spełnić ich marzenia o idealnej inwestycji. Na samym początku procesu zakupowego, zwykle skupiamy się na pięknych wizualizacjach, funkcjonalnych pomieszczeniach, doskonałej lokalizacji i… cenie.
Warto wiedzieć, że wybierając konkretne mieszkanie powinna przyświecać nam zasada ograniczonego zaufania względem dewelopera. Na co zatem zwrócić uwagę w pierwszej kolejności i jak sprawdzić jego wiarygodność?
Weź dewelopera pod lupę
Decydując się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego, weź dewelopera pod przysłowiową lupę. Bardzo często podpisujemy umowę na zakup nieruchomości na etapie tak zwanej „dziury w ziemi”, kiedy to deweloper dopiero wylewa fundamenty pod inwestycję.
Pierwszym krokiem do sprawdzenia wiarygodności dewelopera jest sprawdzenie wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym. Znajdziesz tam podstawowe informacje na temat realizatora inwestycji – na przykład to, czy dana firma nie jest w stanie upadłości. Warto sprawdzić formę prawną dewelopera, jego wierzytelności i zaległości, kapitał spółki, a nawet… postępowania sądowe, które są aktualnie prowadzone. W pierwszej kolejności warto sprawdzić wszelkie kwestie formalno-prawne. Porównaj zatem dane internetowe znajdujące się na stronie dewelopera z zapisami widniejącymi w KRS. Jeśli nie są one ze sobą zgodne, to… może być duży powód do niepokoju, a w Twojej głowie powinna zapalić się czerwona lampka.
Co zrobić przed podpisaniem umowy z deweloperem?
Skrupulatnie zapoznaj się z umową deweloperską. Zwróć szczególną uwagę na zapisy dotyczące terminów – konkretne daty realizacji poszczególnych prac, odbiorów oraz przeniesienia praw własności. Niezwykle ważne są również harmonogramy wpłat pieniężnych oraz rękojmia, który wynosi ona zwykle 5 lat. Jako, że zakup mieszkania stanowi poważną inwestycję na całe życie, a zapisy zawarte w umowie deweloperskiej mogą być nieczytelne dla laika, warto zwrócić się o pomoc do prawnika. Pomoże on przeanalizować i zinterpretować poszczególne zapisy, takie jak: charakter i wysokość poszczególnych kar czy rodzaj rachunku powierniczego, który chroni Twoje interesy jako nabywcy mieszkania.
Podsumowanie: Jakie pytania warto zadać, kiedy analizujemy umowę deweloperską?
- Cena nieruchomości – czy deweloper może ją zmienić?
- W jakim terminie ma nastąpić odbiór nieruchomości?
- Jakie są konsekwencje wynikające z niedotrzymania terminów przez dewelopera?
- Ile wynosi rękojmia?
- Co jeśli bank odmówi kredytu kupującemu? Czy potencjalny klient ponosi za to odpowiedzialność?
Analizuj, pytaj i badaj każdy szczegół. Oszczędzi Ci to wiele potencjalnych niedomówień w przyszłości.
Poproś o prospekt informacyjny
Pamiętaj o tym, aby zawsze zapoznać się z prospektem informacyjnym. Powinien Ci go udostępnić każdy deweloper. Znajdziesz w nim wszystkie informacje o planowanej inwestycji, ale nie tylko! W prospekcie zawarte są informacje dotyczące dewelopera, jego przeszłości inwestycyjnej, aktualnej sytuacji finansowej oraz źródeł finansowania planowanej inwestycji. Każdy prospekt składa się z dwóch części: indywidualnej i ogólnej. Część indywidualna zawiera informacje dotyczące konkretnego mieszkania bądź domu, natomiast część ogólna opisuje dokładnie całą inwestycję.
Pamiętaj o tym, że prospekt informacyjny jest oficjalnym dokumentem, a za niezgodność danych z rzeczywistością odpowiada prawnie deweloper. Każdy inwestor ma obowiązek (nieodpłatnie) przedstawić go potencjalnemu nabywcy konkretnej nieruchomości.
Sprawdź dewelopera w sieci (i nie tylko)
- Sprawdź, jak długo deweloper działa na rynku
To oczywiste. Im dłużej dany deweloper działa na rynku, tym ma większe doświadczenie, a to znacząco zwiększa jego wiarygodność.
- Zbadaj dotychczasowe inwestycje dewelopera
Zapoznaj się ze zrealizowanymi wcześniej inwestycjami lub tymi, które są aktualnie w budowie. Warto również odwiedzić dotychczasowe inwestycje, aby przekonać się o jakości prac i profesjonalizmie wykonawcy.
- Sprawdź opinie w Internecie
Większość osób w ten sposób rozpoczyna proces weryfikacji i sprawdzania wiarygodności danego dewelopera. Warto zapoznać się z opiniami dotychczasowych klientów bądź partnerów biznesowych. Źródłem wiedzy mogą być rekomendacje klientów czy opinie w mediach społecznościowych. Warto również poprosić dewelopera o referencje dotychczasowych klientów.
- Porównaj oferty co najmniej kilku deweloperów
To oczywiste – wybór i zakup mieszkania to decyzja, która wymaga dłuższej analizy. Warto zatem nie słuchać wyłącznie głosu serca, ale mocno włączyć również… głos rozsądku. Rozmowy i analizy ofert wielu deweloperów z pewnością dadzą Ci pełniejszy obraz oferty konkretnego dewelopera.
Revisit Home – działamy na rynku nieruchomości od ponad 6 lat!
As Revisit Home działamy na rynku nieruchomości od ponad 6 lat. Naszą specjalizacją są inwestycje deweloperskie klasy premium. Niezmiennie stawiamy na najwyższą jakość i spełnianie potrzeb najbardziej wymagających klientów na rynku. Takie podejście sprawiło, że zaufali nam nie tylko inwestorzy z całej Polski, ale również Ci z zagranicy.
Nasza misja? To przywrócenie świetności kamienicznej zabudowy Śródmieścia, a nasze nietuzinkowe realizacje od kilku lat zdobią ścisłe centrum Łodzi. Oferujemy nie tylko apartamenty, ale również lokale usługowe klasy premium. Nasze dotychczasowe projekty to między innymi: Wiszące Ogrody, Prywatny Akademik Chill Inn, Słoneczne Tarasy. Projekty w realizacji to: Lofty w Fabryce Jedwabiu, Mielczarskiego Residence, Kamienica Przy Operze.
Przekonaj się o naszej jakości i zapoznaj się z opiniami naszych dotychczasowych klientów.