Miasto 15-minutowe. Czym jest i czy może nas uszczęśliwić?

Miasto 15 minutowe

Czy da się poprawić komfort życia mieszkańców, a jednocześnie zadbać o ekologię? Niektórzy z pewnością pokręcą na to głową, ale urbanista Carlos Moreno wierzy, że dzięki odpowiedniemu planowaniu przestrzeni, nasze metropolie mogą być dla ludzi lepsze, zdrowsze i wygodniejsze. Dlatego stworzył koncept miasta 15-minutowego.

Wszędzie pieszo lub na rowerze

Carlos Moreno słusznie zauważył, że życie w aglomeracji miejskiej przysparza mieszkańcom licznych problemów. Wiele punktów usługowych, szkół czy firm zlokalizowanych jest w centrum, a dojazd do tych miejsc oznacza codzienne stanie w korkach, wdychanie smogu i stratę pieniędzy. Dzielnice odsunięte trochę dalej są często wyłącznie skupiskiem bloków mieszkalnych, przy których trudno o przedszkole, sklep z dużym asortymentem czy przychodnię. To wszystko wpływa negatywnie na ludzkie zdrowie oraz samopoczucie.

Koncepcja miasta 15-minutowego zakłada, że wszystkie najważniejsze punkty znajdują się w odległości piętnastominutowego spaceru od domu. Wystarczy się przejść lub skorzystać z roweru, aby zrobić zakupy, odwiedzić lekarza, dotrzeć do pracy, szkoły oraz terenu rekreacyjnego. Według Carlosa Moreno taka metropolia byłaby otwarta na mieszkańca, a przy tym wspierałaby ekologię (spacery i rowery) oraz lokalne biznesy i kulturę.

Francja, Stany Zjednoczone, Szanghaj

Idea miasta 15-minutowego nabrała szczególnego znaczenia podczas pandemii Covid-19. Zakłada ona, że ludzie nie będą musieli przemieszczać się z dzielnicy do dzielnicy, żeby dotrzeć do pracy albo szkoły. W obliczu kolejnych lockdownów mer Paryża, Anne Hidalgo, postawiła na transformację stolicy Francji. Dzięki niej wybudowano więcej ścieżek rowerowych, by zastąpić komunikację samochodową, a boiska szkolne zaczęły dodatkowo pełnić funkcję parków.

Takie miejsca jak Szanghaj, Portland, Bogota i Melbourne również otwarcie planują rozwijać się zgodnie z koncepcją miasta 15-minutowego.

Polska nie zostaje z tyłu

Deweloperzy coraz częściej zwracają uwagę na rozsądne gospodarowanie przestrzeni, inkorporując pomysły Carlosa Moreno. Właśnie w jego ideę wpisują się Słoneczne Tarasy i lofty w Fabryce Jedwabiu. Te apartamenty (Łódź, ul. Kilińskiego 12 i Wólczańska 13) znajdują się blisko szkół, przedszkoli, sklepów i parków, dzięki czemu wszędzie da się dotrzeć w kwadrans. Dachy budynków zostały zmienione w ogrody i tarasy pełne roślinności, które oferują swoim mieszkańcom najwyższy poziom życia, godny europejskich stolic.

Wygląda na to, że powstające właśnie nowe mieszkania – w Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu i wielu innych miejscowościach – również podążają za ideą miasta 15-minutowego: miasta przyszłości.

WPISY

Zobacz inne wpisy

06.03.2023

Jakie są formalności przy zakupie mieszkania?

17.05.2023

Kto to jest deweloper? Jakie są jego zadania i obowiązki

10.05.2023

Rękojmia czy gwarancja – z czego lepiej dochodzić roszczeń?

12.04.2023

Jaką kawalerkę możemy określić mianem „premium”? Dla kogo powstają takie mieszkania?

12.04.2023

Miasto 15-minutowe. Czym jest i czy może nas uszczęśliwić?

07.03.2023

Umowa deweloperska a umowa przedwstępna, czym się różnią?

Apartamenty Łódź :: Copyright © 2022 Revisithome.pl wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Design: Proformat

Zostaw wiadomość, skontaktujemy się z Tobą.