Mieszkanie typu loft – co to znaczy i jak znaleźć loftowe mieszkanie na sprzedaż?

mieszkania loftowe

Duża, otwarta przestrzeń, ogromne przeszklenia i nieograniczone wręcz możliwości aranżacyjne. Dzisiaj mieszkania loftowe są synonimem luksusu i nowoczesnego stylu życia. Ich historia jest równie ciekawa, bowiem sięga już lat 40. XX wieku. Za kolebkę loftów uznawany jest Nowy Jork, w którym to artyści zaczęli adaptować opuszczone fabryki i magazyny na swoje pracownie i miejsca zamieszkania. Przestronne wnętrza, dobre oświetlenie i niskie czynsze przyciągały twórców, którzy cenili sobie nietypowe i kreatywne miejsca. Z czasem trend ten rozprzestrzenił się na inne grupy społeczne, a dzisiaj lofty są już symbolem miejskiego, luksusowego stylu życia. Co jeszcze warto wiedzieć o mieszkaniach loftowych i dlaczego to inwestycja godna zainteresowania? 

Od potrzeby, do luksusowych dzielnic 

Nie bez powodu mówi się o tym, że potrzeba jest matką wynalazków. Tak było również w tym przypadku, kiedy to po II wojnie światowej w Stanach Zjednoczonych, pojawiła się ogromna potrzeba niedrogich lokali mieszkalnych, w których można było jednocześnie żyć i pracować. Opuszczone budynki pofabryczne i magazyny okazały się doskonałymi przestrzeniami do tego celu. Oferowały bowiem ogromne przestrzenie, które łatwo było zaaranżować do własnych celów mieszkaniowych. Na początku lofty wybierali głównie artyści – malarze, fotografowie czy rzeźbiarze. Z czasem, wraz z rozwojem i urbanizacją dużych miast, loftami zaczęli się interesować inwestorzy, którzy adoptowali opuszczone przestrzenie na luksusowe apartamenty. Dzisiaj chociażby Tribeca – niezwykle prestiżowa dzielnica Manhattanu, znana jest przede wszystkim z modernistycznych i luksusowych loftów, które przyciągają najzamożniejszych mieszkańców miasta.

Oczywiście Nowy Jork to dopiero początek. Mieszkania loftowe zyskały ogromną popularność w wielu metropoliach na całym świecie. W Europie szczególnie cenione są w stolicach największych miast i warto wymienić tutaj chociażby Londyn, Berlin, Paryż czy Amsterdam. Przykładowo stare doki i magazyny nad kanałami w Amsterdamie zostały przekształcone w luksusowe apartamenty, które łączą historię z nowoczesnym designem. Z kolei w Paryżu mieszkania loftowe znajdują się w modnych dzielnicach, takich jak Le Marais. Przestronne wnętrza oferują idealne miejsce dla osób poszukujących unikalnego stylu życia w samym sercu dużego miasta.

Od Nowego Jorku, do Łodzi

Oczywiście Polska również nie pozostała obojętna na trend loftowy, choć pojawił się on u nas stosunkowo niedawno. Za jedną z pierwszych tego typu inwestycji uznaje się popularne łódzkie lofty Scheiblera, które odegrały znaczącą rolę w popularyzacji tego trendu w naszym kraju. Bez wątpienia, Łódź to szczególne miasto na mapie loftowych inwestycji. Ma ona niezwykle bogatą historię przemysłową, a w ostatnich latach powstaje tu coraz więcej nietuzinkowych projektów, które nie ograniczają się jedynie do budownictwa mieszkaniowego. Lofty i inne tego typu inwestycje stały się integralną częścią miejskiego krajobrazu, ożywiając dawniej opuszczone przestrzenie i nadając im nowe życie.

Jednym z ciekawych przykładów rewitalizacji dawnych przestrzeni przemysłowych jest Manufaktura, czyli centrum handlowo-rozrywkowe. Projekt ten powstał na terenie dawnej fabryki Izraela Poznańskiego i stanowi dzisiaj doskonały przykład udanej adaptacji historycznych budynków na potrzeby współczesnych użytkowników. Co ważne, przebudowa kompleksu zachowała wiele oryginalnych elementów architektonicznych, co nadaje Manufakturze unikalny charakter.

Innym przykładem ciekawego projektu rewitalizacyjnego jest EC1, czyli dawna elektrownia miejska, która została przekształcona w nowoczesne Centrum Nauki i Techniki. Podobnie jak w przypadku Manufaktury, zachowano oryginalne elementy architektoniczne budynku, co dodaje mu wyjątkowego charakteru i stanowi świadectwo historycznej roli Łodzi, jako centrum przemysłowego.

Lofty w Fabryce Jedwabiu, czyli kolejna, nietuzinkowa inwestycja w mieście dawnych tkaczy

Łódź nie bez powodu określana jest również mianem polskiego Manchesteru, bowiem ma niezwykle bogatą historię przemysłową. Dawniej to fabrykanci byli motorem napędowym rozwoju miasta, tworząc nie tylko miejsca pracy, ale także kształtując jego architektoniczny krajobraz. Dzisiaj ta industrialna spuścizna, staje się fundamentem dla nowoczesnych, luksusowych przestrzeni mieszkalnych, czego doskonałym przykładem są również Lofty w Fabryce Jedwabiu.

Inwestycja ta, powstaje u zbiegu ulicy Wólczańskiej z ulicą Więckowskiego, na terenie dawnego zespołu fabryczno-mieszkalnego Smitza i van Enderta z końca XIX w. To tutaj mieściła się dawna myjnia i apretura jedwabiu, a neorenesansowa kamienica, która wchodzi w skład ponad stuletniego kompleksu pofabrycznego, jest wpisana do Gminnej Ewidencji Zabytków. 

Lofty, czyli miejsce, gdzie historia spotyka się z nowoczesnością

Lofty w Fabryce Jedwabiu zostały zaprojektowane z myślą o najwyższych standardach jakości i wygody. Apartamenty charakteryzują się imponującą wysokością dochodzącą do 3,91 metrów, co w połączeniu z dużymi przeszkleniami zapewnia przestronność i naturalne doświetlenie wnętrz. Oczywiście wszystkie apartamenty zostały wyposażone są w nowoczesne udogodnienia, które odpowiadają na potrzeby współczesnych mieszkańców. Są to między innymi: 

  • Systemy Smart Home: 

Zapewniający wygodę i bezpieczeństwo.

  • Ogrody na dachach budynków:

Oferujące przyszłym mieszkańcom miejsce do relaksu w otoczeniu natury.

  • Windy z prywatnym wejściem do apartamentów:

Doskonała propozycja dla osób, które poszukują najwyższego poziomu udogodnień.

  • Strefy Home Office:

Dla osób pracujących zdalnie, które pragną rozdzielić sferę zawodową od osobistej.

Warto nadmienić, że inwestycja znajduje się zaledwie kilkaset metrów od słynnej ulicy Piotrkowskiej, Filharmonii Łódzkiej czy Teatru Nowego. Za realizację projektu Lofty w Fabryce Jedwabiu odpowiada Revisit Home, renomowana spółka deweloperska, która jest znana z realizacji inwestycji premium, które łączą nowatorskie rozwiązania z poszanowaniem historycznego charakteru miejsc.

WPISY

Zobacz inne wpisy

10.08.2024

Slow home: czym jest dobrostan w Twoim domu i jak wspierać well-being?

10.08.2024

Mieszkanie typu loft – co to znaczy i jak znaleźć loftowe mieszkanie na sprzedaż?

05.07.2024

Panele fotowoltaiczne – w jaki sposób pomagają oszczędzać energię?

05.07.2024

Dlaczego mieszkania urządzone pod klucz są coraz częściej poszukiwane przez inwestorów?

07.06.2024

Zielone centrum, czyli działania oparte na założeniach ESG

07.06.2024

Mieszkania parterowe z antresolą i ogródkami – luksus, na który warto się zdecydować

09.05.2024

Kto kupuje luksusowe nieruchomości?

09.05.2024

Co to jest stan deweloperski i stan surowy? Poznaj najważniejsze różnice.

Apartamenty Łódź :: Copyright © 2022 Revisithome.pl wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Design: Proformat

Zostaw wiadomość, skontaktujemy się z Tobą.

pl_PL