Zakup apartamentu inwestycyjnego w centrum dużego miasta – czy to się opłaca?

apartamenty inwestycyjne

Inwestowanie w nieruchomości stanowi wciąż atrakcyjną opcję dla wielu osób poszukujących stabilnych źródeł dochodu. Jednym z popularnych rodzajów inwestycji w nieruchomości jest zakup apartamentu inwestycyjnego w centrum dużego miasta. Jednak, czy takie inwestycje naprawdę się opłacają? W których miastach najlepiej zdecydować się ulokowanie swojego kapitału? W tym artykule przyjrzymy się kilku kluczowym czynnikom, które warto uwzględnić przy podjęciu tej decyzji.

Po pierwsze: oszacuj stopę zwrotu z inwestycji

Pierwszym czynnikiem, który należy uwzględnić przy zakupie apartamentu inwestycyjnego, jest stopa zwrotu z inwestycji (Return on Investment). ROI to wskaźnik, który mierzy zysk lub stratę z inwestycji w stosunku do początkowego kosztu całej inwestycji. 

Jak obliczyć ROI apartamentu inwestycyjnego?

Roczne przychody z najmu należy podzielić przez cenę zakupu nieruchomości inwestycyjnej, która zwiększona jest o opłaty notarialne, podatki, wykończenie nieruchomości oraz zakup sprzętu oraz mebli. W kalkulacjach należy uwzględnić również potencjalne koszty, które wiązać się będą z naprawami czy ewentualnymi remontami apartamentu. Wartościowa inwestycja w nieruchomości charakteryzuje się wysoką stopą zwrotu, która może wynosić od kilku do kilkunastu procent rocznie. Należy zatem zadać sobie pytanie, czy zakup konkretnego apartamentu w ścisłym centrum miasta będzie generował wysoką stopę zwrotu. Nie bez znaczenia jest również uwzględnienie wzrostu wartości apartamentu inwestycyjnego w dłuższym okresie czasu. W miastach i lokalizacjach o wysokim potencjale rozwojowym wzrost ten, może być bardziej dynamiczny. 

Po drugie: sprawdź potencjał rozwojowy miasta

Niezwykle ważnym czynnikiem wpływającym na opłacalność inwestycji w apartament znajdujący się w centrum dużego miasta jest potencjał rozwojowy miasta. Dynamicznie rozwijające się miasto ma zdecydowanie większą szansę na przyciągnięcie nowych mieszkańców i przedsiębiorstw, a to może wpłynąć na wzrost wartości nieruchomości w dłuższym okresie.

Jeśli miasto, w którym rozważasz zakup apartamentu inwestycyjnego ma solidny plan rozwoju, planowane są nowe inwestycje infrastrukturalne i biznesowo, które wiążą się również z atrakcyjniejszym rynkiem pracy, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że wartość twojej nieruchomości znacznie wzrośnie w przyszłości.

Czy Łódź jest dobrym miastem do zakupu apartamentu inwestycyjnego?

Łódź to dynamicznie rozwijające się miasto, które znajduje się w samym centrum Polski. Powstaje tutaj wiele inwestycji które sprawiają, że miasto ma wysoki potencjał inwestycyjny, zwłaszcza w ścisłym centrum miasta. W Nowym Centrum Łodzi znajduje się jeden z najnowocześniejszych dworców, z którego do stolicy Polski dojedziemy w nieco ponad godzinę. Obecnie niezwykle ważną inwestycją jest realizacja tunelu średnicowego. Ten strategiczny projekt infrastrukturalny ma na celu skrócenie czasu podróży, zwiększenie przepustowości oraz poprawę komunikacji między różnymi dzielnicami miasta. Dzięki aktualnie przeprowadzanej inwestycji przyszłość komunikacyjna Łodzi będzie jeszcze bardziej obiecująca.

Nie sposób nie wspomnieć o cenach nieruchomości, które w Łodzi wciąż są konkurencyjne w porównaniu do inwestycji znajdujących się w Warszawie, Trójmieście czy Wrocławiu. O walorach Łodzi w kontekście miasta to życia pisaliśmy już w poprzednim artykule: [ Łódź, miasto w rozkwicie – dlaczego warto tutaj zamieszkać i zainwestować? ].

Po trzecie: Inwestując, sprawdź wyróżniki danej inwestycji

Inwestowanie w apartamenty, które znajdują się w ścisłym centrum miasta i wyróżniają się wyjątkową architekturą i innowacyjnymi rozwiązaniami, to krok w kierunku inwestycji, która może charakteryzować się wysoką stopą zwrotu w dłuższej perspektywie czasowej. 

Co ważne, inwestycje premium często okazują się wyjątkowo stabilne w obliczu kryzysu ekonomicznego, a to stanowi kolejny, solidny argument dla potencjalnych inwestorów. Nawet w trudnych czasach i w obliczu potencjalnego kryzysu ekonomicznego, takie nieruchomości zachowują swoją wartość. Dlaczego? 

Powód jest prosty – inwestycje premium przyciągają klientów, którzy cenią wyjątkowość, najwyższą jakość, i ekskluzywność. Tacy klienci są mniej podatni na nagłe zmiany koniunktury, a Ty możesz mieć pewność, że inwestycja będzie przynosić zyski nawet w trudnych czasach.

Zabytkowa kamienica, a może odrestaurowana stara fabryka? Zainwestuj w historię.

Warto zaznaczyć, że inwestowanie w nieruchomości premium, które powstały w procesie rewitalizacji, to nie tylko inwestycja w samą nieruchomość, ale również w historię i niepowtarzalny charakter miejsca. Takie nieruchomości inwestycyjne wyróżniają się nietuzinkową architekturą. Stare fabryki czy odrestaurowane, zabytkowe kamienice często charakteryzują się przestronnymi wnętrzami, wysokimi sufitami, dużą ilością przeszkleń i oryginalnymi detalami, które nadają wyjątkowości konkretnej inwestycji. 

Dodatkowo, nowatorskie działania dewelopera premium nie tylko przywracają im dawny blask, ale również proponują nowoczesne rozwiązania. W ofercie Revisit Home znajdziesz przykładowo oferty odrestaurowanych nieruchomości z imponującymi tarasami na dachu czy z systemem smart home. Warto również zwrócić uwagę na ograniczoną dostępność gruntów w ścisłym centrum miast, co również wpływa na atrakcyjność takiej inwestycji.

WPISY

Zobacz inne wpisy

05.07.2024

Panele fotowoltaiczne – w jaki sposób pomagają oszczędzać energię?

05.07.2024

Dlaczego mieszkania urządzone pod klucz są coraz częściej poszukiwane przez inwestorów?

07.06.2024

Zielone centrum, czyli działania oparte na założeniach ESG

07.06.2024

Mieszkania parterowe z antresolą i ogródkami – luksus, na który warto się zdecydować

09.05.2024

Kto kupuje luksusowe nieruchomości?

09.05.2024

Co to jest stan deweloperski i stan surowy? Poznaj najważniejsze różnice.

07.04.2024

Balkon, taras i loggia – podobieństwa i różnice.

07.04.2024

Rewitalizacja w Łodzi nie zwalnia! Sprawdź, jakie miejsca pięknieją.

Apartamenty Łódź :: Copyright © 2022 Revisithome.pl wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Design: Proformat

Nowa lokalizacja

Nowa lokalizacja Revisithome


This will close in 0 seconds

Zostaw wiadomość, skontaktujemy się z Tobą.

pl_PL