Jakie podatki płaci kupujący mieszkanie – PCC

Jakie podatki płaci kupujący mieszkanie PCC

Podatek od zakupu mieszkania – jaki podatek musi zapłacić osoba kupująca mieszkania?

Planujesz zakup mieszkania? To zawsze emocjonująca decyzja, która wymaga szczegółowej analizy naprawdę wielu elementów. Osoba kupująca mieszkanie powinna uwzględnić dodatkowe koszty, które wiążą się bezpośrednio z procesem nabycia nieruchomości. Wśród dodatkowych kosztów znajdują się między innymi: koszty notarialne, koszty związane z wpisem do księgi wieczystej, ewentualne koszty związane z pośrednictwem sprzedaży nieruchomości czy podatek od czynności cywilnoprawnych, w skrócie: PCC. W poniższym artykule zajmiemy się tym ostatnim i przedstawimy kluczowe zmiany, które wynikają z najnowszej nowelizacji do ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, która weszła w życie 31 sierpnia 2023 roku.

Czym jest podatek PCC?

Jak już wspomnieliśmy PCC to skrót od „podatku od czynności cywilnoprawnych”. Stanowi on podatek pobierany przez urząd skarbowy przy zakupie nieruchomości. W Polsce PCC dotyczy głównie transakcji kupna i sprzedaży nieruchomości. Kiedy należy go uiścić, kto jest zwolniony zwolniony z PCC i najważniejsze: ile wynosi aktualna stawka PCC?

Podatek PCC przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego

Warto nadmienić, że obowiązek płacenia podatku od czynności cywilnoprawnych mają osoby kupujące mieszkanie bądź dom z rynku wtórnego bądź od osoby fizycznej. Obecnie podatek od zakupu mieszkania z rynku wtórnego wynosi 2% wartości nabywanej nieruchomości. Przykładowo: Kupując mieszkanie z rynku wtórnego o wartości 500 000 zł, zapłacisz 10 000 złotych podatku PCC. Jest jednak kilka wyjątków, które związane są z uchwaloną nowelizacją do ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, która weszła w życie 31 sierpnia 2023 roku. Jakich?

Zmiana w podatkach PCC od 31 sierpnia 2023 roku

Kiedy nie musimy płacić podatku PCC przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego? Otóż nowelizacja ustawy z 31.08.2023 r. wprowadziła zwolnienie z podatku PCC dla osób, które nabywają swoją pierwszą nieruchomość. Podatku PCC nie muszą płacić również osoby, które posiadają udział w nieruchomości (w wartości nieprzekraczającej 50%) i pod warunkiem, że udział został nabyty w drodze dziedziczenia.

Czy kupując mieszkanie od dewelopera muszę zapłacić podatek od zakupu nieruchomości?

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku zakupu nieruchomości z rynku pierwotnego, czyli od dewelopera. Osoba, która zdecydowała się na zakup nieruchomości od dewelopera jest zwolniona z płacenia dodatkowego podatku PCC, pod warunkiem, że nie jest to jej szóste mieszkanie. Kupujący mieszkanie od dewelopera płaci podatek od towarów i usług (VAT), który jest już wliczony w cenę mieszkania. W przypadku mieszkań do 150 mkw. i domów jednorodzinnych do 300 mkw. wynosi on 8%.

Wyjątek stanowią osoby kupujące szóstą nieruchomość w jednym lub kilku budynkach wybudowanych na jednej nieruchomości gruntowej. Zapłacą oni podatek VAT oraz dodatkowy PCC w wysokości 6% od szóstego i każdego następnego takiego lokalu w tym budynku lub budynkach lub udziału w takim lokalu.

Kiedy należy zapłacić PCC?

Zobowiązanie z tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych należy uiścić do 14 dni od dnia zawarcia umowa kupna-sprzedaży.

Zakup mieszkania z rynku wtórnego czy pierwotnego?

Pamiętaj: zakup mieszkania to decyzja wymagająca przeanalizowania wielu czynników, a zrozumienie zasad funkcjonowania podatku od czynności cywilnoprawnych pozwoli Ci uniknąć ewentualnych, nieprzyjemnych niespodzianek w przyszłości. 

WPISY

Zobacz inne wpisy

06.03.2023

What are the formalities when buying an apartment?

29.02.2024

Dlaczego warto kupić mieszkanie od dewelopera?

29.02.2024

O czym należy pamiętać, szukając lokalu użytkowego pod działalność gastronomiczną?

30.01.2024

Plan mieszkania – jak wygląda i jak go poprawnie czytać? Koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem!

30.01.2024

Jakie dokumenty są potrzebne do sporządzenia aktu notarialnego i z jakimi kosztami się wiążą?

02.01.2024

Rachunek powierniczy – zabezpieczenie klientów przed nieuczciwymi praktykami

02.01.2024

Jakie podatki płaci kupujący mieszkanie – PCC

09.12.2023

Inwestowanie na rynku nieruchomości w mieszkania premium na wynajem – czy warto?

09.12.2023

Księga wieczysta od A do Z – jak ją czytać, aby nie kupić mieszkania z wadami prawnymi?

Apartments Łódź :: Copyright © 2022 Revisithome.pl all rights reserved |. Privacy Policy | Design: Proformat

Leave a message, we will contact you.

en_US