Jakie podatki płaci kupujący mieszkanie – PCC

Jakie podatki płaci kupujący mieszkanie PCC

Podatek od zakupu mieszkania – jaki podatek musi zapłacić osoba kupująca mieszkania?

Planujesz zakup mieszkania? To zawsze emocjonująca decyzja, która wymaga szczegółowej analizy naprawdę wielu elementów. Osoba kupująca mieszkanie powinna uwzględnić dodatkowe koszty, które wiążą się bezpośrednio z procesem nabycia nieruchomości. Wśród dodatkowych kosztów znajdują się między innymi: koszty notarialne, koszty związane z wpisem do księgi wieczystej, ewentualne koszty związane z pośrednictwem sprzedaży nieruchomości czy podatek od czynności cywilnoprawnych, w skrócie: PCC. W poniższym artykule zajmiemy się tym ostatnim i przedstawimy kluczowe zmiany, które wynikają z najnowszej nowelizacji do ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, która weszła w życie 31 sierpnia 2023 roku.

Czym jest podatek PCC?

Jak już wspomnieliśmy PCC to skrót od „podatku od czynności cywilnoprawnych”. Stanowi on podatek pobierany przez urząd skarbowy przy zakupie nieruchomości. W Polsce PCC dotyczy głównie transakcji kupna i sprzedaży nieruchomości. Kiedy należy go uiścić, kto jest zwolniony zwolniony z PCC i najważniejsze: ile wynosi aktualna stawka PCC?

Podatek PCC przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego

Warto nadmienić, że obowiązek płacenia podatku od czynności cywilnoprawnych mają osoby kupujące mieszkanie bądź dom z rynku wtórnego bądź od osoby fizycznej. Obecnie podatek od zakupu mieszkania z rynku wtórnego wynosi 2% wartości nabywanej nieruchomości. Przykładowo: Kupując mieszkanie z rynku wtórnego o wartości 500 000 zł, zapłacisz 10 000 złotych podatku PCC. Jest jednak kilka wyjątków, które związane są z uchwaloną nowelizacją do ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, która weszła w życie 31 sierpnia 2023 roku. Jakich?

Zmiana w podatkach PCC od 31 sierpnia 2023 roku

Kiedy nie musimy płacić podatku PCC przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego? Otóż nowelizacja ustawy z 31.08.2023 r. wprowadziła zwolnienie z podatku PCC dla osób, które nabywają swoją pierwszą nieruchomość. Podatku PCC nie muszą płacić również osoby, które posiadają udział w nieruchomości (w wartości nieprzekraczającej 50%) i pod warunkiem, że udział został nabyty w drodze dziedziczenia.

Czy kupując mieszkanie od dewelopera muszę zapłacić podatek od zakupu nieruchomości?

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku zakupu nieruchomości z rynku pierwotnego, czyli od dewelopera. Osoba, która zdecydowała się na zakup nieruchomości od dewelopera jest zwolniona z płacenia dodatkowego podatku PCC, pod warunkiem, że nie jest to jej szóste mieszkanie. Kupujący mieszkanie od dewelopera płaci podatek od towarów i usług (VAT), który jest już wliczony w cenę mieszkania. W przypadku mieszkań do 150 mkw. i domów jednorodzinnych do 300 mkw. wynosi on 8%.

Wyjątek stanowią osoby kupujące szóstą nieruchomość w jednym lub kilku budynkach wybudowanych na jednej nieruchomości gruntowej. Zapłacą oni podatek VAT oraz dodatkowy PCC w wysokości 6% od szóstego i każdego następnego takiego lokalu w tym budynku lub budynkach lub udziału w takim lokalu.

Kiedy należy zapłacić PCC?

Zobowiązanie z tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych należy uiścić do 14 dni od dnia zawarcia umowa kupna-sprzedaży.

Zakup mieszkania z rynku wtórnego czy pierwotnego?

Pamiętaj: zakup mieszkania to decyzja wymagająca przeanalizowania wielu czynników, a zrozumienie zasad funkcjonowania podatku od czynności cywilnoprawnych pozwoli Ci uniknąć ewentualnych, nieprzyjemnych niespodzianek w przyszłości. 

WPISY

Zobacz inne wpisy

10.08.2024

Slow home: czym jest dobrostan w Twoim domu i jak wspierać well-being?

10.08.2024

Mieszkanie typu loft – co to znaczy i jak znaleźć loftowe mieszkanie na sprzedaż?

05.07.2024

Panele fotowoltaiczne – w jaki sposób pomagają oszczędzać energię?

05.07.2024

Dlaczego mieszkania urządzone pod klucz są coraz częściej poszukiwane przez inwestorów?

07.06.2024

Zielone centrum, czyli działania oparte na założeniach ESG

07.06.2024

Mieszkania parterowe z antresolą i ogródkami – luksus, na który warto się zdecydować

09.05.2024

Kto kupuje luksusowe nieruchomości?

09.05.2024

Co to jest stan deweloperski i stan surowy? Poznaj najważniejsze różnice.

Apartamenty Łódź :: Copyright © 2022 Revisithome.pl wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Design: Proformat

Zostaw wiadomość, skontaktujemy się z Tobą.

pl_PL