What are the formalities when buying an apartment?

Jakie są formalności przy zakupie mieszkania.

Zakup mieszkania na rynku pierwotnym oznacza, że umowę podpisujemy z deweloperem, tym samym ustanawiając własność lokalu. Często sprzedaż odbywa się, gdy apartament jest jeszcze niegotowy, a niekiedy nawet przed postawieniem budynku. Jakich formalności należy dopilnować? Mówi o tym ustawa deweloperska.

Rodzaje umów

Cały proces zazwyczaj zaczyna się od zawarcia umowy przedwstępnej rezerwacyjnej. To dokument, który jest pierwszym wyrazem chęci zakupu danego lokalu przez nabywcę. Na podstawie tej umowy kupujący uiszcza opłatę rezerwacyjną, a następnie w ciągu miesiąca umawia się z deweloperem na kolejny etap formalności. Załącznikiem do umowy powinien być rzut lokalu, rzut hali garażowej z wybranym miejscem parkingowym oraz rzut kondygnacji z wybraną komórką lokatorską.

Do momentu, kiedy budynek nie zostanie oddany do użytku, nabywca podpisuje z deweloperem umowę deweloperską w formie aktu notarialnego, na podstawie której – według określonego harmonogramu – wpłaca transze na mieszkaniowy rachunek powierniczy.

Kiedy mieszkanie jest gotowe do oddania podpisuje się umowę zwaną przyrzeczoną. To poprzez nią dokonuje się przeniesienie własności.

Jakie dokumenty zobowiązany jest posiadać deweloper?

Deweloper ma obowiązek przedstawić prospekt informacyjny – jest to główne źródło informacji o inwestycji. Warto pamiętać, aby sprawdzić w księdze wieczystej kilka informacji. Najważniejsze są działy: IV (hipoteki), II (dane aktualnych właścicieli) i III (obciążenia i roszczenia wobec nieruchomości). Oprócz tego zweryfikujmy również I-O, czyli opis nieruchomości, oraz I-SP, czyli spis praw związanych z lokalem.

Sprzedaż lokalu

Kiedy mieszkanie będzie gotowe, nastąpi jego odbiór. Wtedy sporządza się protokół odbioru technicznego oraz protokół zdawczo-odbiorczy. Ostatnim etapem jest przeniesienie własności na nowych nabywców w formie aktu notarialnego. To we wspomnianej umowie poświadcza się, że uzgodnienia z wcześniejszych dokumentów zostały dopełnione, wszystkie należności rozliczono, a mieszkanie stanowi odrębną własność.

WPISY

Zobacz inne wpisy

05.07.2024

Panele fotowoltaiczne – w jaki sposób pomagają oszczędzać energię?

05.07.2024

Dlaczego mieszkania urządzone pod klucz są coraz częściej poszukiwane przez inwestorów?

07.06.2024

Zielone centrum, czyli działania oparte na założeniach ESG

07.06.2024

Mieszkania parterowe z antresolą i ogródkami – luksus, na który warto się zdecydować

09.05.2024

Kto kupuje luksusowe nieruchomości?

09.05.2024

Co to jest stan deweloperski i stan surowy? Poznaj najważniejsze różnice.

07.04.2024

Balkon, taras i loggia – podobieństwa i różnice.

07.04.2024

Rewitalizacja w Łodzi nie zwalnia! Sprawdź, jakie miejsca pięknieją.

Apartments Łódź :: Copyright © 2022 Revisithome.pl all rights reserved |. Privacy Policy | Design: Proformat

Nowa lokalizacja

Nowa lokalizacja Revisithome


This will close in 0 seconds

Leave a message, we will contact you.

en_US