What are the formalities when buying an apartment?

Jakie są formalności przy zakupie mieszkania.

Zakup mieszkania na rynku pierwotnym oznacza, że umowę podpisujemy z deweloperem, tym samym ustanawiając własność lokalu. Często sprzedaż odbywa się, gdy apartament jest jeszcze niegotowy, a niekiedy nawet przed postawieniem budynku. Jakich formalności należy dopilnować? Mówi o tym ustawa deweloperska.

Rodzaje umów

Cały proces zazwyczaj zaczyna się od zawarcia umowy przedwstępnej rezerwacyjnej. To dokument, który jest pierwszym wyrazem chęci zakupu danego lokalu przez nabywcę. Na podstawie tej umowy kupujący uiszcza opłatę rezerwacyjną, a następnie w ciągu miesiąca umawia się z deweloperem na kolejny etap formalności. Załącznikiem do umowy powinien być rzut lokalu, rzut hali garażowej z wybranym miejscem parkingowym oraz rzut kondygnacji z wybraną komórką lokatorską.

Do momentu, kiedy budynek nie zostanie oddany do użytku, nabywca podpisuje z deweloperem umowę deweloperską w formie aktu notarialnego, na podstawie której – według określonego harmonogramu – wpłaca transze na mieszkaniowy rachunek powierniczy.

Kiedy mieszkanie jest gotowe do oddania podpisuje się umowę zwaną przyrzeczoną. To poprzez nią dokonuje się przeniesienie własności.

Jakie dokumenty zobowiązany jest posiadać deweloper?

Deweloper ma obowiązek przedstawić prospekt informacyjny – jest to główne źródło informacji o inwestycji. Warto pamiętać, aby sprawdzić w księdze wieczystej kilka informacji. Najważniejsze są działy: IV (hipoteki), II (dane aktualnych właścicieli) i III (obciążenia i roszczenia wobec nieruchomości). Oprócz tego zweryfikujmy również I-O, czyli opis nieruchomości, oraz I-SP, czyli spis praw związanych z lokalem.

Sprzedaż lokalu

Kiedy mieszkanie będzie gotowe, nastąpi jego odbiór. Wtedy sporządza się protokół odbioru technicznego oraz protokół zdawczo-odbiorczy. Ostatnim etapem jest przeniesienie własności na nowych nabywców w formie aktu notarialnego. To we wspomnianej umowie poświadcza się, że uzgodnienia z wcześniejszych dokumentów zostały dopełnione, wszystkie należności rozliczono, a mieszkanie stanowi odrębną własność.

WPISY

Zobacz inne wpisy

06.03.2023

What are the formalities when buying an apartment?

07.04.2024

Balkon, taras i loggia – podobieństwa i różnice.

07.04.2024

Rewitalizacja w Łodzi nie zwalnia! Sprawdź, jakie miejsca pięknieją.

29.02.2024

Dlaczego warto kupić mieszkanie od dewelopera?

29.02.2024

O czym należy pamiętać, szukając lokalu użytkowego pod działalność gastronomiczną?

30.01.2024

Plan mieszkania – jak wygląda i jak go poprawnie czytać? Koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem!

30.01.2024

Jakie dokumenty są potrzebne do sporządzenia aktu notarialnego i z jakimi kosztami się wiążą?

02.01.2024

Rachunek powierniczy – zabezpieczenie klientów przed nieuczciwymi praktykami

02.01.2024

Jakie podatki płaci kupujący mieszkanie – PCC

Apartments Łódź :: Copyright © 2022 Revisithome.pl all rights reserved |. Privacy Policy | Design: Proformat

Leave a message, we will contact you.

en_US