Jakie są formalności przy zakupie mieszkania?

Jakie są formalności przy zakupie mieszkania.

Zakup mieszkania na rynku pierwotnym oznacza, że umowę podpisujemy z deweloperem, tym samym ustanawiając własność lokalu. Często sprzedaż odbywa się, gdy apartament jest jeszcze niegotowy, a niekiedy nawet przed postawieniem budynku. Jakich formalności należy dopilnować? Mówi o tym ustawa deweloperska.

Rodzaje umów

Cały proces zazwyczaj zaczyna się od zawarcia umowy przedwstępnej rezerwacyjnej. To dokument, który jest pierwszym wyrazem chęci zakupu danego lokalu przez nabywcę. Na podstawie tej umowy kupujący uiszcza opłatę rezerwacyjną, a następnie w ciągu miesiąca umawia się z deweloperem na kolejny etap formalności. Załącznikiem do umowy powinien być rzut lokalu, rzut hali garażowej z wybranym miejscem parkingowym oraz rzut kondygnacji z wybraną komórką lokatorską.

Do momentu, kiedy budynek nie zostanie oddany do użytku, nabywca podpisuje z deweloperem umowę deweloperską w formie aktu notarialnego, na podstawie której – według określonego harmonogramu – wpłaca transze na mieszkaniowy rachunek powierniczy.

Kiedy mieszkanie jest gotowe do oddania podpisuje się umowę zwaną przyrzeczoną. To poprzez nią dokonuje się przeniesienie własności.

Jakie dokumenty zobowiązany jest posiadać deweloper?

Deweloper ma obowiązek przedstawić prospekt informacyjny – jest to główne źródło informacji o inwestycji. Warto pamiętać, aby sprawdzić w księdze wieczystej kilka informacji. Najważniejsze są działy: IV (hipoteki), II (dane aktualnych właścicieli) i III (obciążenia i roszczenia wobec nieruchomości). Oprócz tego zweryfikujmy również I-O, czyli opis nieruchomości, oraz I-SP, czyli spis praw związanych z lokalem.

Sprzedaż lokalu

Kiedy mieszkanie będzie gotowe, nastąpi jego odbiór. Wtedy sporządza się protokół odbioru technicznego oraz protokół zdawczo-odbiorczy. Ostatnim etapem jest przeniesienie własności na nowych nabywców w formie aktu notarialnego. To we wspomnianej umowie poświadcza się, że uzgodnienia z wcześniejszych dokumentów zostały dopełnione, wszystkie należności rozliczono, a mieszkanie stanowi odrębną własność.

WPISY

Zobacz inne wpisy

06.03.2023

Jakie są formalności przy zakupie mieszkania?

07.09.2023

Nowe mieszkania w Łodzi! Przegląd najciekawszych inwestycji premium.

18.08.2023

Wiarygodność dewelopera. Kluczowy czynnik przy wyborze i zakupie mieszkania.

18.08.2023

Penthouse – co to jest? Wznieś się najwyższy poziom luksusu. 

26.06.2023

Zmiany lokatorskie – czym są i kiedy można je wprowadzić?

17.05.2023

Kto to jest deweloper? Jakie są jego zadania i obowiązki

10.05.2023

Rękojmia czy gwarancja – z czego lepiej dochodzić roszczeń?

12.04.2023

Jaką kawalerkę możemy określić mianem „premium”? Dla kogo powstają takie mieszkania?

12.04.2023

Miasto 15-minutowe. Czym jest i czy może nas uszczęśliwić?

Apartamenty Łódź :: Copyright © 2022 Revisithome.pl wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Design: Proformat

Zostaw wiadomość, skontaktujemy się z Tobą.

pl_PL