Who is a developer? What are his tasks and responsibilities

Kto to jest deweloper

Podstawowa definicja zawarta w ustawie deweloperskiej z 2012 roku mówi, że deweloper jest przedsiębiorcą inwestującym w nieruchomość w celu jej późniejszego sprzedania. Dzięki jego środkom na działce powstają lokale mieszkalne oraz lokale usługowe i następuje proces szukania kupców lub najemców. Jak rozpoznać wiarygodnego inwestora?

Zasada działalności

Zgodnie z prawem, deweloper prowadzi własną działalność gospodarczą i zobowiązuje się do ustanowienia prawa własności nieruchomości, a następnie przeniesienia go na osobę kupującą. Wszystko opiera się na umowie deweloperskiej.

Przede wszystkim, przedsiębiorcy mają obowiązek nadzorować budowę, stan prac oraz ewentualnie wykończenie lokali. Zanim przystąpią do procesu sprzedaży mieszkań, są zobowiązani stworzyć dla nabywców prospekt informacyjny, w którym przedstawią czarno na białym swoją historię inwestycji, pozwolenie na budowę, numery działek i ksiąg wieczystych, terminy prac, standard mieszkania czy cenę za jego metr. Dodatkowo w prospekcie muszą opisać, jakie będzie sąsiedztwo inwestycji czy przeznaczenie terenu.

Warto pamiętać, że prospekt tworzy się tylko dla mieszkań. Zatem lokale usługowe albo nawet garaż nie muszą mieć takiej dokumentacji. Co więcej, jeśli w projekcie pojawią się jakiekolwiek zmiany, nabywca musi zostać o tym powiadomiony. Ma on wtedy prawo do rozwiązania wcześniejszej umowy.

Weryfikacja wiarygodności

Podczas zakupu nowego mieszkania nie warto posiłkować się wyłącznie informacjami zawartymi na stronie internetowej dewelopera. Sprawdź przede wszystkim:

  • jak wiele obiektów realizuje deweloper – im więcej, tym większą masz pewność co do jego rzetelności,
  • inwestorów – duże banki wśród partnerów dewelopera świadczą o jego wiarygodności oraz dobrej reputacji,
  • umowę deweloperską – w tym dokumencie powinno znaleźć się jak najwięcej informacji: charakterystyka obiektu, terminy, warunki płatności, gwarancje. Również dane dewelopera muszą być tutaj zawarte,
  • historię na rynku – im dłużej deweloper wykonuje inwestycje, tym lepiej. Duże firmy, prosperujące od ponad 5 lat, cieszą się największą wiarygodnością,
  • recenzje klientów – pozytywne doświadczenia klientów to oczywisty, ale bardzo ważny wskaźnik renomy dewelopera.

Jeśli szukasz wiarygodnych inwestycji, sprawdź ofertę RevisitHome, łódzkiego dewelopera nieruchomości premium – promującego ponadprzeciętną jakość dla wymagającego klienta. RevisitHome należy do Polskiego Związku Firm Deweloperskich, która zobowiązuje swoich członków do przestrzegania wyśrubowanych norm – a dzięki temu Ty masz pewność, że ulokowałeś swój kapitał w odpowiednim miejscu.

WPISY

Zobacz inne wpisy

05.07.2024

Panele fotowoltaiczne – w jaki sposób pomagają oszczędzać energię?

05.07.2024

Dlaczego mieszkania urządzone pod klucz są coraz częściej poszukiwane przez inwestorów?

07.06.2024

Zielone centrum, czyli działania oparte na założeniach ESG

07.06.2024

Mieszkania parterowe z antresolą i ogródkami – luksus, na który warto się zdecydować

09.05.2024

Kto kupuje luksusowe nieruchomości?

09.05.2024

Co to jest stan deweloperski i stan surowy? Poznaj najważniejsze różnice.

07.04.2024

Balkon, taras i loggia – podobieństwa i różnice.

07.04.2024

Rewitalizacja w Łodzi nie zwalnia! Sprawdź, jakie miejsca pięknieją.

Apartments Łódź :: Copyright © 2022 Revisithome.pl all rights reserved |. Privacy Policy | Design: Proformat

Nowa lokalizacja

Nowa lokalizacja Revisithome


This will close in 0 seconds

Leave a message, we will contact you.

en_US