Kto to jest deweloper? Jakie są jego zadania i obowiązki

Kto to jest deweloper

Podstawowa definicja zawarta w ustawie deweloperskiej z 2012 roku mówi, że deweloper jest przedsiębiorcą inwestującym w nieruchomość w celu jej późniejszego sprzedania. Dzięki jego środkom na działce powstają lokale mieszkalne oraz lokale usługowe i następuje proces szukania kupców lub najemców. Jak rozpoznać wiarygodnego inwestora?

Zasada działalności

Zgodnie z prawem, deweloper prowadzi własną działalność gospodarczą i zobowiązuje się do ustanowienia prawa własności nieruchomości, a następnie przeniesienia go na osobę kupującą. Wszystko opiera się na umowie deweloperskiej.

Przede wszystkim, przedsiębiorcy mają obowiązek nadzorować budowę, stan prac oraz ewentualnie wykończenie lokali. Zanim przystąpią do procesu sprzedaży mieszkań, są zobowiązani stworzyć dla nabywców prospekt informacyjny, w którym przedstawią czarno na białym swoją historię inwestycji, pozwolenie na budowę, numery działek i ksiąg wieczystych, terminy prac, standard mieszkania czy cenę za jego metr. Dodatkowo w prospekcie muszą opisać, jakie będzie sąsiedztwo inwestycji czy przeznaczenie terenu.

Warto pamiętać, że prospekt tworzy się tylko dla mieszkań. Zatem lokale usługowe albo nawet garaż nie muszą mieć takiej dokumentacji. Co więcej, jeśli w projekcie pojawią się jakiekolwiek zmiany, nabywca musi zostać o tym powiadomiony. Ma on wtedy prawo do rozwiązania wcześniejszej umowy.

Weryfikacja wiarygodności

Podczas zakupu nowego mieszkania nie warto posiłkować się wyłącznie informacjami zawartymi na stronie internetowej dewelopera. Sprawdź przede wszystkim:

  • jak wiele obiektów realizuje deweloper – im więcej, tym większą masz pewność co do jego rzetelności,
  • inwestorów – duże banki wśród partnerów dewelopera świadczą o jego wiarygodności oraz dobrej reputacji,
  • umowę deweloperską – w tym dokumencie powinno znaleźć się jak najwięcej informacji: charakterystyka obiektu, terminy, warunki płatności, gwarancje. Również dane dewelopera muszą być tutaj zawarte,
  • historię na rynku – im dłużej deweloper wykonuje inwestycje, tym lepiej. Duże firmy, prosperujące od ponad 5 lat, cieszą się największą wiarygodnością,
  • recenzje klientów – pozytywne doświadczenia klientów to oczywisty, ale bardzo ważny wskaźnik renomy dewelopera.

Jeśli szukasz wiarygodnych inwestycji, sprawdź ofertę RevisitHome, łódzkiego dewelopera nieruchomości premium – promującego ponadprzeciętną jakość dla wymagającego klienta. RevisitHome należy do Polskiego Związku Firm Deweloperskich, która zobowiązuje swoich członków do przestrzegania wyśrubowanych norm – a dzięki temu Ty masz pewność, że ulokowałeś swój kapitał w odpowiednim miejscu.

WPISY

Zobacz inne wpisy

06.03.2023

Jakie są formalności przy zakupie mieszkania?

17.05.2023

Kto to jest deweloper? Jakie są jego zadania i obowiązki

10.05.2023

Rękojmia czy gwarancja – z czego lepiej dochodzić roszczeń?

12.04.2023

Jaką kawalerkę możemy określić mianem „premium”? Dla kogo powstają takie mieszkania?

12.04.2023

Miasto 15-minutowe. Czym jest i czy może nas uszczęśliwić?

07.03.2023

Umowa deweloperska a umowa przedwstępna, czym się różnią?

Apartamenty Łódź :: Copyright © 2022 Revisithome.pl wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Design: Proformat

Zostaw wiadomość, skontaktujemy się z Tobą.