Rachunek powierniczy – zabezpieczenie klientów przed nieuczciwymi praktykami

rachunek powierniczy, czyli jak się zabezpieczyć

Jak chroniony jest Twój kapitał przy zakupie mieszkania od dewelopera?

Masz już upatrzone wymarzone mieszkanie od dewelopera, ale towarzyszą Ci obawy związane z ochroną Twojego kapitału? Nic dziwnego. Zakup mieszkania na rynku pierwotnym może odbywać się na różnych etapach i bardzo często kupujemy tak zwaną „dziurę w ziemi”. Zdarza się, że inwestycje deweloperskie są częściowo pokrywane ze środków nabywców przyszłych mieszkań, a to może budzić Twoje wątpliwości związane z ochroną kapitału. Co bowiem jeśli deweloper zbankrutuje, a inwestycja nie dojdzie do finalizacji? Musisz wiedzieć, że od lipca 2022 roku został uruchomiony Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, który chroni prawa nabywców mieszkań i domów, które są w budowie. Jego nadrzędnym celem jest zabezpieczenie kapitału kupujących na wypadek ogłoszenia przez dewelopera bądź bank prowadzący rachunek powierniczy upadłości. W poniższym artykule opiszemy bliżej to, jak działa rachunek powierniczy, co gwarantuje Ci Deweloperski Fundusz Gwarancyjny i jak chroniony jest Twój kapitał przy zakupie mieszkania od dewelopera. Zapraszamy do lektury!

Po pierwsze: sprawdź wiarygodność dewelopera

Stoisz przed decyzją wyboru konkretnej nieruchomości z rynku pierwotnego? Niezależnie od funkcjonujących już form zabezpieczenia, zawsze sprawdź w pierwszej kolejności wiarygodność danego dewelopera. Z pewnością zakup mieszkania od inwestora, który działa na rynku od wielu lat i cieszy się dużą renomą, zagwarantuje Ci spokojniejszą głowę. Dzięki temu oszczędzisz sobie wielu nerwów nie tylko na poziomie ewentualnej wypłacalności dewelopera, ale również rzetelnej i jakościowej realizacji poszczególnych prac. 

Jak zatem sprawdzić wiarygodność dewelopera i porównać oferty poszczególnych inwestorów? Pisaliśmy już o tym w poprzednim artykule na naszym blogu: Wiarygodność dewelopera. Kluczowy czynnik przy wyborze i zakupie mieszkania. Zapoznaj się z powyższym tekstem, jeśli chcesz wiedzieć, co zrobić przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy z deweloperem i jak zweryfikować jego wiarygodność. 

Po drugie: poznaj zasady działania rachunku powierniczego

Czym jest rachunek powierniczy? Dla Ciebie stanowi on zabezpieczenie Twoich środków na wypadek, gdyby deweloper nie wywiązał się z podpisanej wcześniej umowy. Doprecyzowując, rachunek powierniczy to specjalnie utworzone konto bankowe, na którym przechowywane są środki na konkretne rodzaje transakcji. 

  • Rachunek zakładany jest przez niezależnego powiernika 

Najczęściej jest nim bank, który przelewa środki finansowe na konto dewelopera dopiero po spełnieniu określonych warunków, które zostały zawarte w umowie deweloperskiej. 

  • Gwarancja bezpieczeństwa Twoich środków

Na rachunku powierniczym przechowywane są środki, które są przeznaczone wyłącznie na określone transakcje. Rachunek ten jest bezpieczny i niezależny, a to oznacza, że deweloper lub inna strona transakcji nie ma bezpośredniego dostępu do zgromadzonych na nim środków.

  • Stała kontrola niezależnego powiernika

To powiernik kontroluje rachunek powierniczy. Nim wykona przelew na konto dewelopera zawsze weryfikuje to, czy aby na pewno wszystkie ustalenia wynikające z umowy zostały spełnione. 

  • Bezpieczne finansowanie na każdym etapie budowy

Rachunek powierniczy zapewnia bezpieczne przechowywanie Twoich środków, które są przekazywane deweloperowi w miarę postępów prac. To oznacza, że Twoje środki przekazywane są wtedy, gdy zrealizowane zostaną poszczególne etapy budowy. Co ważne ten proces trwa aż do momentu całkowitego zakończenia danej inwestycji. Warto nadmienić również, że transze wypłacanych środków nie mogą być mniejsze niż 10% całej inwestycji i większe niż 25% kwoty inwestycji. 

Po trzecie: dowiedz się, czym jest otwarty i zamknięty rachunek powierniczy

Co ważne, wyróżniamy dwa rodzaje rachunku powierniczego: rachunek powierniczy otwarty i rachunek powierniczy zamknięty. W ramach otwartego rachunku powierniczego zgromadzone na nim środki wypłacane są deweloperowi na bieżąco według ściśle określonego harmonogramu. Bank robi to w transzach po zakończeniu kolejnych etapów budowy. 

A na czym polega zamknięty rachunek powierniczy? Nie umożliwia wypłaty środków w trakcie realizacji i budowy danej inwestycji, a pieniądze trafiają do dewelopera dopiero po całkowitym zakończeniu budowy. 

Jak zweryfikować rachunek powierniczy dewelopera? 

Numer rachunku powierniczego powinien znaleźć się w umowie, która podpisujesz z deweloperem. Co ważne, każdy deweloper ma obowiązek prowadzenia rachunku powierniczego. Osoby kupujące mieszkanie nie muszą ponosić dodatkowych kosztów wynikających z założenia rachunku powierniczego.

WPISY

Zobacz inne wpisy

05.07.2024

Panele fotowoltaiczne – w jaki sposób pomagają oszczędzać energię?

05.07.2024

Dlaczego mieszkania urządzone pod klucz są coraz częściej poszukiwane przez inwestorów?

07.06.2024

Zielone centrum, czyli działania oparte na założeniach ESG

07.06.2024

Mieszkania parterowe z antresolą i ogródkami – luksus, na który warto się zdecydować

09.05.2024

Kto kupuje luksusowe nieruchomości?

09.05.2024

Co to jest stan deweloperski i stan surowy? Poznaj najważniejsze różnice.

07.04.2024

Balkon, taras i loggia – podobieństwa i różnice.

07.04.2024

Rewitalizacja w Łodzi nie zwalnia! Sprawdź, jakie miejsca pięknieją.

Apartments Łódź :: Copyright © 2022 Revisithome.pl all rights reserved |. Privacy Policy | Design: Proformat

Nowa lokalizacja

Nowa lokalizacja Revisithome


This will close in 0 seconds

Leave a message, we will contact you.

en_US