Rękojmia czy gwarancja – z czego lepiej dochodzić roszczeń?

Rękojmia czy gwarancja

Każdy nabywca mieszkania na rynku pierwotnym oczekuje, że odbierze lokal, który nie wymaga żadnych napraw, likwidacji usterek ani przeróbek. Aby chronić prawa konsumenta, świeżo upieczony właściciel otrzymuje zatem od dewelopera dwa rodzaje zabezpieczenia: rękojmię oraz gwarancję. Ale kiedy rzeczywiście pojawia się problem, powstaje pytanie – z czego lepiej jest skorzystać?

Co warto wiedzieć

Ważne jest, aby rozróżnić wspomniane dwie kwestie. Karty gwarancyjne pochodzą bowiem od producentów poszczególnych elementów sprzętu oraz wyposażenia. Zapewniają one naprawę w okresie oznaczonym w karcie gwarancyjnej. W czasie trwania gwarancji możliwa jest naprawa lub wymiana urządzenia/elementów wyposażenia na nowe.

Rękojmia natomiast dotyczy nieruchomości, a dokładnie wad (np. konstrukcyjnych), które ujawniają się podczas zwykłego użytkowania lokalu. Według Kodeksu Cywilnego rękojmia obejmuje okres 5 lat od daty przekazania nieruchomości. Dotyczy wad takich jak pęknięcie ścian, wilgoć lub innych usterek niebędących winą użytkownika.

W zależności od tego, co w mieszkaniu uległo uszkodzeniu, okoliczność decyduje o skorzystaniu z gwarancji lub rękojmi.

Gwarancja

Zasady składania reklamacji są każdorazowo określone w karcie gwarancyjnej od producenta. To tam zawarta jest informacja, jak długo trwa ochrona gwarancyjna, a jeśli nie jest to wyszczególnione, zgodnie z prawem zakłada się, że jest to okres 2 lat.

Proces składania reklamacji oraz obowiązki, których musi dopilnować konsument, aby jego wniosek został uznany, są zazwyczaj bardzo rozbudowane. Zazwyczaj dostępnymi formami rekompensaty za uszkodzone artykuły są: prawo do naprawy, wymiany lub obniżenia ceny podczas nowego zakupu.

Rękojmia

Zabezpieczenie w przypadku nieruchomości trwa 5 lat. Dotyczy ono wad fizycznych przedmiotu umowy, w szczególności takich jak:

  • porysowane okna,
  • krzywe ściany,
  • wadliwe grzejniki,
  • wilgoć na ścianach,
  • problemy z wentylacją,

oraz inne usterki, które powstały w wyniku nieprawidłowego projektu lub wykonania.

Zgłaszanie roszczenia z tytułu rękojmi jest bardzo proste, ponieważ wystarczy poinformować dewelopera o zaistniałej sytuacji. W pierwszej kolejności mamy prawo do naprawy wadliwego elementu, a następnie jego wymiany w sytuacji, gdy naprawa jest niemożliwa do przeprowadzenia.

Pamiętajmy, że rozpatrywanie zgłoszenia z rękojmi lub gwarancji sprawia, że terminy tej drugiej formy zostają zamrożone aż do rozwiązania sprawy, jeśli dotyczą tej samej rzeczy. Ważne jest, aby pamiętać, iż jeśli sami – bez powiadomienia dewelopera lub generalnego wykonawcy – usuniemy lub będziemy próbować usunąć daną usterkę, tracimy prawo do rękojmi w danym zakresie.

WPISY

Zobacz inne wpisy

06.03.2023

Jakie są formalności przy zakupie mieszkania?

07.09.2023

Nowe mieszkania w Łodzi! Przegląd najciekawszych inwestycji premium.

18.08.2023

Wiarygodność dewelopera. Kluczowy czynnik przy wyborze i zakupie mieszkania.

18.08.2023

Penthouse – co to jest? Wznieś się najwyższy poziom luksusu. 

26.06.2023

Zmiany lokatorskie – czym są i kiedy można je wprowadzić?

17.05.2023

Kto to jest deweloper? Jakie są jego zadania i obowiązki

10.05.2023

Rękojmia czy gwarancja – z czego lepiej dochodzić roszczeń?

12.04.2023

Jaką kawalerkę możemy określić mianem „premium”? Dla kogo powstają takie mieszkania?

12.04.2023

Miasto 15-minutowe. Czym jest i czy może nas uszczęśliwić?

Apartamenty Łódź :: Copyright © 2022 Revisithome.pl wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Design: Proformat

Zostaw wiadomość, skontaktujemy się z Tobą.

pl_PL